ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Elektrownie wiatrowe w Polsce w 2019 r. powstały w większości bez wsparcia
18.02.2020r. 16:01

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, zestawienie całkowitej mocy elektrowni wiatrowych zainstalowanych w naszym kraju w 2019 r. z mocą turbin uruchomionych w tym czasie w systemie aukcyjnym pokazuje, że większość wiatraków, które w ubiegłym roku rozpoczęły pracę w Polsce, powstała bez publicznych gwarancji sprzedaży energii. Jednak nie było ich zbyt wiele.

Jak wynika z udostępnionych wczoraj przez WindEurope statystyk, w 2019 roku zainstalowana moc w energetyce wiatrowej w Europie wzrosła o 15,4 GW, co jest wynikiem lepszym o 27 proc. niż osiągnięty w 2018 roku, ale o 10 proc. gorszym od wyniku z 2017 roku.

Na koniec 2019 roku łączna moc farm wiatrowych w Europie wzrosła do 205 GW, w tym niecałe 6 GW to moc wiatraków działających w naszym kraju.

Jakie wyniki jeśli chodzi o inwestycje odnotował nasz rynek wiatrowy w 2019 roku? Z danych WindEurope wynika, że w naszym kraju pracę rozpoczęły w ubiegłym roku elektrownie wiatrowe o łącznej mocy jedynie 53 MW.

To kontynuacja stagnacji inwestycyjnej trwającej od 2016 roku, kiedy zaprzestano budowy farm wiatrowych w wygaszanym wówczas dla nowych inwestycji w OZE systemie zielonych certyfikatów.

Ożywienie inwestycyjne na polskim rynku wiatrowym powinno być już jednak widoczne w przyszłorocznym raporcie WindEurope, w którym powinny zostać odnotowane pierwsze, duże farmy wiatrowe uruchomione w systemie aukcyjnym.

Na razie w systemie aukcyjnym, w którym aukcje prowadzone są od końca 2016 r., zostały uruchomione tylko pojedyncze turbiny o jednostkowej mocy nieprzekraczającej 1 MW. Pierwsze aukcje dla większych farm wiatrowych odbyły się dopiero pod koniec 2018 roku i ich efektów jeśli chodzi o przyrost mocy wiatrowych w Polsce jeszcze nie widać.

Jak wynika z danych uzyskanych przez Gramwzielone.pl, w wyniku aukcji z 2016 r. uruchomiono tylko jedną turbinę wiatrową o jednostkowej mocy 0,8 MW, w efekcie aukcji z roku 2017 powstały dwie turbiny o łącznej mocy 1,7 MW, a w wyniku aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej dla projektów o jednostkowej mocy do 1 MW, która odbyła się w listopadzie 2018 r., pracę rozpoczęła dotąd tylko jedna elektrownia wiatrowa o mocy 0,85 MW.

Oznacza to, że zdecydowana większość z uruchomionych w Polsce w ubiegłym roku elektrowni wiatrowych musiała powstać poza rządowym systemem wsparcia.

Pojedyncze turbiny mogły natomiast powstać przy wsparciu inwestycyjnym z unijnych programów (co nie wykluczało udziału tych inwestycji w aukcjach, ale sprawiało, że ubiegając się o pomoc na poziomie operacyjnym, inwestorzy musieli ją pomniejszyć o pomoc inwestycyjną).

Z informacji uzyskanych przez Gramwzielone.pl u poszczególnych operatorów sieci dystrybucyjnych wynika, że w 2019 roku największy operator systemu dystrybucyjnego w Polsce, a więc PGE Dystrybucja, przyłączył do swojej sieci sześć turbin wiatrowych, niezaliczanych do segmentu mikroinstalacji, o łącznej mocy jedynie 5,34 MW.
Drugi największy operator sieci dystrybucyjnej, Tauron Dystrybucja, przyłączył w ubiegłym rku cztery turbiny o łącznej mocy 6,85 MW.

Z kolei Enea Operator przyłączyła turbiny niezaliczane do mikroinstalacji o łącznej mocy 8 MW. Nie uzyskaliśmy jeszcze danych od czwartego z państwowych OSD, czyli Energi Operator. Z kolei działający na terenie Warszawy i okolic Innogy Stoen Operator nie przyłączył żadnej turbiny wiatrowej.

Europejski lider zwalnia

Przedstawione wczoraj dane WindEurope za 2019 rok potwierdzają spowolnienie w inwestycjach na największym europejskim rynku energetyki wiatrowej na lądzie.

Niemcy zainstalowali w ubiegłym roku lądowe elektrownie wiatrowe o łącznej mocy już "tylko" 1,07 GW. Dołożyli natomiast 1,11 GW w wietrze na morzu, a łączna moc energetyki wiatrowej naszych zachodnich sąsiadów sięgnęła 53,91 GW.

Więcej lądowych farm wiatrowych w ubiegłym roku wybudowali Hiszpanie (2,319 GW, dzięki czemu na koniec ub.r. posiadali już łącznie 25,8 GW), Szwedzi (1,58 GW, na koniec ub.r. posiadali w sumie 8,79 GW) oraz Francuzi (1,33 GW, w sumie 16,64 GW).

Z kolei liderem w inwestycjach w morskie farmy wiatrowe byli Brytyjczycy, którzy uruchomili na morzu 1,764 GW, dokładając na lądzie 629 MW.

Całkowita moc morskich farm wiatrowych pracujących u wybrzeży Wielkiej Brytanii wzrosła do 9,945 GW, podczas gdy moc wszystkich morskich wiatraków na europejskich morzach sięga już 22,07 GW. Drugie miejsce pod tym względem przypada Niemcom, którzy w swojej części Morza Północnego i Bałtyku mają farmy wiatrowe o łącznej mocy 7,44 GW.

W ubiegłym roku działające na terenie Unii Europejskiej farmy wiatrowe zaspokoiły 15 proc. unijnego zapotrzebowania na energię elektryczną. Przy bardziej sprzyjających warunkach wiatrowych, takich jak notowane w ostatnich dniach, elektrownie wiatrowe są już w stanie pokryć średnio nawet około 30 proc. konsumpcji energii w UE.

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryźliwy 18.02.2020r. 16:37
A samo prawo do wejścia na rynek z butami, to nie jest wsparcie ? Ile to w innej branży trzeba się reklam narobić, za... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 19-02-2020r. 08:37 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Kowakski i Nowak 18.02.2020r. 18:26
A Polska ze swoimi mega planami wygląda jak żółw co zakopał zwoje jaja i czeka co z tego będzie
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Loża_Szyderców 19.02.2020r. 07:56
"Elektrownie wiatrowe w Polsce w 2019 r. powstały w większości bez wsparcia...Jednak nie było ich zbyt... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE