ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Węgiel rozsypany w biurach parlamentarnych - na cel charytatywny
18.02.2020r. 17:16

Węgiel, rozsypany w poniedziałek przez związkowców w biurach śląskich posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości, został uprzątnięty i przekazany na cel charytatywny - poinformowali parlamentarzyści. W akcji pomogła Polska Grupa Górnicza.

Związkowcy odwiedzili biura posłów i senatorów PiS po poniedziałkowym dwugodzinnym strajku ostrzegawczym w kopalniach PGG. W pomieszczeniach wysypali węgiel i położyli pocięte kable energetyczne. Akcja miała zwrócić uwagę na problem wysokich zwałów nieodebranego przez energetykę krajowego surowca, a także na import węgla (głównie z Rosji) i energii elektrycznej.

Węgiel wysypano m.in. przed katowickim biurem premiera Mateusza Morawieckiego, a także w wodzisławskim biurze wiceministra aktywów państwowych Adama Gawędy, odpowiedzialnego w tym resorcie za sprawy górnictwa.

"Z pomocą Polskiej Grupy Górniczej udało się posprzątać węgiel z biur śląskich parlamentarzystów i przekazać go dla Stowarzyszenia Charytatywnego +Rodzina+, prowadzącego schronisko dla bezdomnych w Wodzisławiu Śląskim" - poinformował we wtorek wiceminister w portalu społecznościowym. W sumie stowarzyszenie otrzymało dwie tony węgla.

Informację o przekazaniu węgla stowarzyszeniu przekazała również żona wiceministra, senator PiS Ewa Gawęda. "Łzy radości mogliśmy dziś zobaczyć w oczach osób, którym przekazaliśmy węgiel rozsypany wczoraj przez związkowców. Został on uprzątnięty i postanowiliśmy go przekazać potrzebującym. Dzisiaj węgiel trafił do wodzisławskiego schroniska dla bezdomnych mężczyzn, prowadzonego przez Towarzystwo Charytatywne +Rodzina+. Z prezentu bardzo ucieszyli się mieszkańcy oraz członkowie stowarzyszenia" - napisała na Facebooku.

W poniedziałek senator Gawęda oceniała, że w jej biurze senatorskim miał miejsce "akt wandalizmu, którego dopuścili się członkowie związku zawodowego Sierpień 80 z KWK ROW Ruch Marcel". "Górnicy wtargnęli do biura, które wynajmujemy, rozsypali 350 kg węgla, niszcząc w ten sposób mienie prywatne. Dialogu nie prowadzi się, dewastując czyjąś własność. W demokratycznym kraju nie powinno być przyzwolenia na tego typu chuligańskie zachowania" - czytamy w poniedziałkowej informacji parlamentarzystki w portalu społecznościowym.
Szef górniczej Solidarności Bogusław Hutek tłumaczył w poniedziałek, że związkowca akcja miała przypomnieć "wszystkim posłom na Śląsku, jak wygląda polski węgiel - żeby go umieli odróżnić od rosyjskiego, który jest w milionach ton sprowadzany przede wszystkim przez spółki państwowe". "My z tego powodu mamy dzisiaj poważne problemy. Chcemy, żeby posłowie ze Śląska się obudzili i zaczęli walczyć o miejsca pracy na Śląsku" - mówił związkowiec.

Rozsypanie węgla w biurach śląskich parlamentarzystów było kolejną związkową akcją przeciwko importowi węgla oraz w obronie krajowego surowca. Kilka tygodni temu związkowcy blokowali tory do Elektrowni Łaziska, twierdząc - wbrew informacjom grupy Tauron - że korzysta ona z rosyjskiego węgla. We wtorek natomiast blokowali terminal przeładunkowy w Sławkowie, oceniając, że również tędy do Polski przyjeżdża rosyjski węgiel. Spółka PKP LHS oświadczyła w odpowiedzi, że w ostatnim okresie linią LHS nie były realizowane przewozy węgla z Rosji, odbywa się natomiast eksport polskiego węgla na Ukrainę.

W związku z wtorkowym protestem i blokadą torów w Sławkowie, wystąpiły opóźnienia sześciu pociągów towarowych, m.in. z rudą żelaza oraz pociągu, w składzie którego znajduje się 36 wagonów polskiego węgla jadącego na Ukrainę.

Według danych przytoczonych kilka dni temu przez wiceministra Adama Gawędę, w ub. roku importu węgla kamiennego do Polski wyniósł 16,7 mln ton, z czego 13,2 mln ton stanowił węgiel energetyczny, a 3,5 mln ton - węgiel koksowy. Ponad 4 mln z 13,2 mln ton sprowadzonego z zagranicy węgla energetycznego zaimportowały spółki związane ze Skarbem Państwa. Najwięcej surowca - 10,8 mln ton - sprowadzono z Rosji, jednak w odniesieniu do poprzedniego roku import z tego kierunku zmniejszył się o 2,5 mln ton - podał wiceminister.

Kolejne rozmowy związkowców z zarządem PGG i przedstawicielami strony rządowej, z udziałem wicepremiera, szefa resortu aktywów państwowych Jacka Sasina, zaplanowano na najbliższy czwartek w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Spotkanie ma rozpocząć się w południe. Od jego efektów zależy m.in. to, czy związkowcy będą kontynuować zaplanowane protesty.

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

KOMENTARZE ( 4 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Mujnik 18.02.2020r. 17:56
Może niech związkowcy nie robią kabaretu tylko napiszą sensowne pismo wraz z kalkulacją dot. rzędu wielkości obciążeń... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 19-02-2020r. 08:03 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk 19.02.2020r. 15:01
Węgiel można przekazać na PCK. Będzie jak znalazł.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE