ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ceny ropy w USA rosną
19.02.2020r. 08:14

Ceny ropy w USA rosną w reakcji na ryzyka związane z dostawami surowca z Libii i sankcjami USA nałożonymi na Rosnieft, największego producenta ropy w Rosji. Problem epidemii koronawirusa schodzi w tej sytuacji na drugi plan - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 52,47 USD, po zwyżce ceny o 0,81 proc.

Ropa Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 58,14 USD za baryłkę, wyżej o 0,68 proc.

Amerykański resort skarbu nałożył we wtorek sankcje na filię rosyjskiego państwowego koncernu Rosnieft. Według USA, spółka ta pomaga w handlu ropą naftową nieuznawanemu przez społeczność międzynarodową prezydentowi Wenezueli Nicolasowi Maduro.

Resort skarbu zarządził zamrożenie amerykańskich aktywów firmy oraz jej szefa Didiera Casimiro. Szwajcarska filia Rosnieftu i Casimiro "pośredniczyli w sprzedaży i transporcie wenezuelskiej ropy naftowej" - przekazał w oświadczeniu minister Steven Mnuchin.

Strona amerykańska dała innym przedsiębiorstwom 90 dni na zakończenie współpracy z umieszczoną na czarnej liście firmą. Ponownie wezwała przy tym do zerwania wszelkich interesów z rządem Maduro.

Z kolei w Libii doszło to ataku artyleryjskiego na Trypolis - we wtorek dokonały tego siły samozwańczej Libijskiej Armii Narodowej (ANL) Chalify Haftara.

W ataku na port w Trypolisie trzy osoby zginęły, a pięć zostało rannych. Bilans ten mógł być jednak o wiele większy, bowiem jeden z pocisków omal nie trafił w cysternę ze skroplonym gazem na jednym ze statków. Dowództwo ANL twierdzi, że zamierzało zaatakować turecki statek, dostarczający do Libii broń, a następnie uderzyło w magazyn z bronią.
Libijska Krajowa Spółka Naftowa (NOC) poinformowała, że pilnie ewakuowała wszystkie tankowce z portu w Trypolisie po tym, jak jeden z pocisków spadł kilka metrów "od tankowca ze skroplonym gazem ziemnym, rozładowywanym w porcie".

"Miasto nie ma czynnych magazynów paliwa; konsekwencje będą natychmiastowe. Działalność szpitali, szkół, elektrowni i innych ważnych usług zostaną zakłócone" - powiedział prezes NOC Mustafa Sanalla.

Na dalszy plan w ostatnich godzinach zeszła sprawa epidemii koronawirusa w Chinach. Tymczasem liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w tym kraju przekroczyła już 2 tys. - poinformowała w środę chińska Narodowa Komisja Zdrowia. W ostatnich 24 godzinach bilans ten zwiększył się o 136 osób.

Odnotowano 1.749 nowych przypadków zakażenia. Tym samym liczba osób zainfekowanych w Chinach wzrosła do 74.185.

Według Komisji, nastąpił spadek liczby osób zakażonych, bowiem dzień wcześniej informowano o 1.886 nowych przypadkach infekcji.

Chińskie władze mogą mocniej wesprzeć gospodarkę, która rozwija się wolniej z powodu epidemii koronawirusa. Mocny zastrzyk gotówki mogą dostać m.in. chińskie linie lotnicze - podają źródła zbliżone do sprawy. Może też dojść do przejmowania słabszych i mniejszych przewoźników lotniczych, które mocno ucierpiały na ograniczeniu podróży, przez największe chińskie firmy lotnicze.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE