ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Śląskie. Ponad 173 mln zł z konkursu RPO na modernizację energetyczną budynków
19.02.2020r. 15:53

Do ponad 173 mln zł - z pierwotnych ok. 70 mln zł - samorząd woj. śląskiego zwiększył pulę środków konkursu Regionalnego Programu Operacyjnego dot. modernizacji energetycznej budynków. Gminy zgłosiły w nim wnioski na ponad 240 mln zł.

Chodzi o jedyny konkurs na dotacje do modernizacji energetycznych budynków w infrastrukturze publicznej i mieszkalnej w obecnym śląskim RPO; inna część środków na ten cel jest rozdzielana w procedurze pozakonkursowej, w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. To projekty zakładające przede wszystkim tzw. termomodernizacje oraz wymiany źródeł ciepła na ekologiczne.

Nabór do tego konkursu trwał od końca grudnia 2017 r. do końca sierpnia 2018 r. Jak przekazała PAP w środę rzeczniczka funduszy europejskich w urzędzie marszałkowskim woj. śląskiego Beata Goleśna, spłynęło w nim 105 wniosków o łączną kwotę dofinansowania 241,2 mln zł, przy pierwotnej alokacji 89,2 mln zł

Początkowo zarząd woj. śląskiego wybrał do dofinansowania 22 projekty. We wtorek biuro prasowe urzędu podało natomiast, że "zarząd województwa wynegocjował z Komisją Europejską zwiększenie o 164 mln zł puli środków dla projektów dotyczących Odnawialnych Źródeł Energii".

"W procesie renegocjacji RPO, zarząd województwa na ten obszar wsparcia uzyskał dodatkowo prawie 86 mln zł. Po dodaniu do tej puli kwot, jakie pozostały w wyniku zakończenia procedury odwoławczej, prowadzonej od czasu pierwotnego rozstrzygnięcia konkursu, możliwe było wykorzystanie ponad 100 mln zł i wybór kolejnych projektów z listy rezerwowej" - napisano w komunikacie urzędu.

Dzięki takiej decyzji możliwy był wybór kolejnych 38 projektów z listy rezerwowej konkursu. W efekcie łączne dofinansowanie w wysokości 173,2 mln trafi na realizację 60 inwestycji. Według środowej informacji rzeczniczki funduszy europejskich na liście rezerwowej pozostało jeszcze 45 projektów.
Wśród wybranych do dofinansowania projektów cztery pochodzą z Rybnika (wszystkie złożone z tego miasta), a miasto dostanie do nich 29,8 mln zł dotacji. Ich łączna wartość sięga 32,7 mln zł.

Jak wynika ze środowej informacji rybnickiego magistratu, zakładają one termomodernizację łącznie 37 budynków mieszkalnych w dzielnicy Boguszowice (wraz z wymianą starych palenisk na kotły gazowe), a także termomodernizację pięciu budynków i modernizację lokalnej kotłowni dla trzech kolejnych w dzielnicy Niedobczyce.

Dzięki tym czterem, częściowo już zrealizowanym projektom, m.in. zlikwidowanych zostanie ponad 1,2 tys. starych palenisk w 45 budynkach.

Przedstawiciele urzędu marszałkowskiego zapowiadali podwyższenie środków konkursów w obszarze działań na rzecz walki z niską emisją już pod koniec ub. roku. Okazją były renegocjacje śródokresowe RPO (zaktualizowany Program wysłano do Komisji Europejskiej 18 listopada ub. roku).

Według ówczesnych zapowiedzi członków zarządu województwa na różne przedsięwzięcia "z obszaru niskoemisyjnego" z obecnego śląskiego RPO trafią łącznie ponad 3 mld zł. Chodzi m.in. o odnawialne źródła energii, termomodernizacje, budowy centrów przesiadkowych, budowy parkingów park and ride, dróg rowerowych czy wymianę oświetlenia.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE