ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ceny ropy w USA rosną kolejną sesję
20.02.2020r. 08:08

Ceny ropy w USA rosną - rajd na rynku ropy trwa już ósmą sesję. Inwestorzy oceniają, że Chiny będą w stanie złagodzić spadek popytu na paliwa wywołany epidemią koronawirusa - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 53,68 USD, po zwyżce ceny o 0,73 proc.

Ropa Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 59,37 USD za baryłkę, wyżej o 0,42 proc.

Chiński bank centralny obniżył w czwartek stopy procentowe - bank obniżył roczną stopę kredytową o 10 pb - do 4,05 proc. z 4,15 proc., a 5-letnią - o 5 pb - do 4,75 proc. z 4,80 proc.

Do tego chińskie władze zamierzają mocniej wesprzeć gospodarkę, która rozwija się wolniej z powodu epidemii koronawirusa.

Mocny zastrzyk gotówki mogą dostać m.in. chińskie linie lotnicze - podały w środę źródła zbliżone do sprawy. Może też dojść do przejmowania słabszych i mniejszych przewoźników lotniczych, które mocno ucierpiały na ograniczeniu podróży, przez największe chińskie firmy lotnicze.
Tymczasem do spotkania w marcu przygotowują się producenci ropy z Organizacji Krajów Eksportujących Ropę (OPEC) i sojusznicy spoza kartelu. Ma to związek ze spadkiem popytu na ropę naftową na skutek wybuchu epidemii koronawirusa.

Ceny ropy naftowej wprawdzie wzrosły o ponad 10 proc. od czasu, gdy osiągnęły najniższe wartości w tym roku ponad tydzień temu, ale kolejny gwałtowny ich spadek może skłonić OPEC i sojuszników spoza kartelu do większych cięć w dostawach.

Organizacja chce zapobiec pojawieniu się dużej nadwyżki podaży ropy spowodowanej spadkiem popytu w związku z kryzysem zdrowotnym w Chinach, które są największym na świecie importerem ropy naftowej.

Chiny - druga co wielkości gospodarka świata - próbuje przywrócić poziom produkcji sprzed wybuchu epidemii nim wprowadzono rygorystyczne blokady miast i ograniczenia w podróżach, by powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa.

Podczas poprzedniej sesji ropa WTI na NYMEX zyskała 2,4 proc.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE