ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ardanowski: produkcja i przetwórstwo rzepaku mają duże możliwości
20.02.2020r. 13:13

Rośnie popyt na olej rzepakowy - mówi PAP minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że produkcja i przetwórstwo rzepaku mają nadal duże możliwości rozwojowe miedzy innymi dzięki sektorowi biopaliw.

Ministerstwo rolnictwa poinformowało, że rzepak jest jedyną rośliną oleistą produkowaną w Polsce na dużą skalę. Na rozwój produkcji wpływ miała przede wszystkim promocja energii odnawialnej, w tym biopaliw.

Przy wieloletniej stabilizacji zapotrzebowania na olej rzepakowy ze strony sektora spożywczego, wynoszący ok. 1 mln ton, wykreowano szybko rosnący popyt na ten surowiec, zużywany w produkcji biokomponentów - wskazał resort. W rezultacie zbiory rzepaku zwiększyły się z 0,9 mln ton w ostatnich trzech latach przed akcesją Polski do UE (2001-2003) do 2,4 mln ton w latach 2016-2018. Ponaddwukrotnie zwiększył się też areał upraw rzepaku - z 0,4 do 0,9 mln ha, a plony wzrosły o 30 proc. z 2,2 do 2,8 ton z hektara.
"W perspektywie do 2024 r. produkcja i przetwórstwo rzepaku mają duże szanse dalszego rozwoju, nie tylko ze względu na nie w pełni wykorzystany potencjał polskiego rolnictwa, ale także z uwagi na spodziewany dalszy wzrost popytu krajowego rynku na olej rzepakowy" - ocenił szef resortu rolnictwa.

Minister zwrócił uwagę, że przy założeniu, że polityka UE względem biopaliw się nie zmieni i udział biopaliw produkowanych z surowców rolnych w realizacji celu na 2024 r. będzie utrzymany na poziomie 7 proc., głównym kreatorem popytu na olej rzepakowy pozostanie sektor biopaliw.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE