ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGG: porozumienie płacowe ma być podpisane w piątek przed południem
20.02.2020r. 17:16

Wynegocjowane w czwartek porozumienie płacowe w Polskiej Grupie Górniczej (PGG), zakładające wzrost płac od 1 stycznia br. o 6 proc., ma być oficjalnie podpisane w piątek przed południem - podała spółka w komunikacie po czwartkowych rozmowach z udziałem wicepremiera Jacka Sasina.

"W obecności wicepremiera Jacka Sasina i wiceministra Adama Gawędy, w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach zarząd Polskiej Grupy Górniczej i organizacje związkowe działające w PGG porozumiały się dzisiaj w sprawach płacowych. Porozumienie zakłada podwyżkę w wysokości 6 proc. oraz rozpoczęcie dyskusji nad systemową reformą sektora węgla kamiennego" - czytamy w komunikacie PGG.

Porozumienie zawarli przedstawiciele zarządu i central związkowych działających w spółce. Zakłada ono podniesienie wynagrodzeń o 6 proc. od 1 stycznia 2020 roku oraz powrót do negocjacji płacowych we wrześniu tego roku. "Dodatkowo strony ustaliły podjęcie działań w zakresie ograniczenia importu węgla kamiennego do Polski oraz przyśpieszenie wywozu zapasów węgla kamiennego zgromadzonych na składach przy kopalniach" - podała spółka.

Po wynegocjowaniu porozumienia związkowcy postanowili zawiesić akcję protestacyjną, co oznacza, że zaplanowane na 25 lutego referendum strajkowe oraz manifestacja 28 lutego w Warszawie nie odbędą się.

W trakcie negocjacji ustalono też, że do 21 kwietnia dojdzie do spotkania przedstawicieli Ministerstwa Aktywów Państwowych z przedstawicielami central związków zawodowych, na którym strony przedstawią koncepcje rozwiązań systemowych w sektorach węgla kamiennego i energetyki.
Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin wyraził zadowolenie z zawarcia kompromisu. Ocenił, że "otwiera on drogę do dalszych rozmów na temat zmiany modelu funkcjonowania sektora górniczego".

"Z satysfakcją stwierdzam, że strona związkowa wykazała się odpowiedzialnością za spółkę, zaprezentowała konstruktywne podejście. Wszystkim nam zależy na bezpiecznym i stabilnym funkcjonowaniu branży w perspektywie Nowej Polityki Klimatycznej wdrażanej przez Unię Europejską" - skomentował wicepremier.

Wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Adam Gawęda podkreślił merytoryczny charakter dyskusji ze stroną związkową. "Mam nadzieję, że już wkrótce wspólnie usiądziemy do stołu rozmów nad systemowymi rozwiązaniami dotyczącymi górnictwa węgla kamiennego w Polsce. Obie strony okazały wolę wspólnego działania na rzecz przezwyciężenia obecnych problemów i wypracowania rozwiązań stabilizujących jego sytuację w najbliższych latach" - powiedział Gawęda.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Wujo 20.02.2020r. 20:01
Gratulacje dla Ministra Sasina, że się udało kupić spokój przed wyborami prezydenckimi.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE