ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

BA: Polska może otrzymać mniej środków w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji
21.02.2020r. 10:13

W Brukseli trwają negocjacje nowego budżetu Unii Europejskiej. W związku z niepodpisaniem celu neutralności klimatycznej, Polska może otrzymać mniej środków w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji - czytamy w BiznesAlert.pl.

- Podchodziłbym do tej propozycji z rezerwą. Trwają negocjacje budżetowe i różne warianty są poddawane dyskusji. Polska chce dochodzić do uzgodnionego celu neutralności klimatycznej do 2050 roku we własnym tempie - powiedział minister klimatu Michał Kurtyka, w Programie Trzecim Polskiego Radia.

Michał Kurtyka został zapytany o to, czy Polska zgodzi się na cel neutralności klimatycznej do 2050 roku. Powiedział, że zgodnie z konkluzjami z grudniowego szczytu UE, nasz kraj będzie dochodził do wspominanego celu we własnym tempie. - Argumentowaliśmy, że ze względu na krajowe uwarunkowania będziemy dochodzili do tego celu we własnym tempie. (...) Oznacza to, że mamy inną strukturę i środki, niż pozostałe kraje, aby dochodzić do neutralności klimatycznej - wyjaśnił.

Jeszcze przed trwającymi obecnie w Brukseli negocjacjami nowych zasad podziału środków w ramach nowego budżetu Unii Europejskiej, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zaproponował, aby wysokość wsparcia państw członkowskich była uzależniona od podpisania przez nie celu osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku, a gdyby tego nie zrobiły - wysokość wsparcia zostałaby zmniejszona o połowę. Polska miałaby otrzymać dwa miliardy euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Gdyby wspominana propozycja została przyjęta, to Polska otrzymałaby milion euro. Minister został poproszony o skomentowanie tej propozycji. - Podchodziłbym do tego z rezerwą, jesteśmy w środku negocjacji, które są skomplikowane. Nie ma już wkładu do budżetu Wielkiej Brytanii, inne kraje chcą ograniczyć swoje kontrybucje i tym samym wielkość budżetu. Trzeba poczekać na komentowanie tego typu informacji, propozycji, co do czasu przyjęcia budżetu - powiedział Kurtyka.
Dodał, że docelowo budżet i mechanizm transformacji energetycznej powinien być zwiększany, bo dekarbonizacja nie dotyczy już tylko samej energetyki. - Nie mówimy już tylko o samej energetyce, ale i przemyśle, sektorze komunalnym i transporcie. - Fundusz sprawiedliwej transformacji to wycinek, ważny, ale jednak wycinek całej transformacji - powiedział.

Minister został zapytany o to, jak będzie wyglądać dochodzenie Polski do neutralności klimatycznej. Powiedział, że kraj będzie dobudowywać zeroemisyjne elementy systemu energetycznego do obecnej energetyki. - Będziemy szli w kierunku wiatru na morzu. To także kwestia energetyki jądrowej, która będzie stabilizować system energetyczny. Udział węgla będzie malał. Co do tego nikt nie ma wątpliwości. Pytanie, jakie będzie tempo odchodzenia od węgla i jakie będą możliwości technologiczne - zakończył cytowany przez BiznesAlert.pl Kurtyka.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Loża_Szyderców 21.02.2020r. 12:36
Czy ten 1 mld EUR jest naprawdę wart zachodu i zgody na neutralność węglową w 2050 ??? W samej elektroenergetyce... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE