ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Elektrownie OZE Grupy Energa - Elektrownia Wodna Bielkowo
21.02.2020r. 11:31

Elektrownia Wodna Bielkowo, została uruchomiona w 1925 r., jako czwarta elektrownia na rzece Raduni. Elektrownia Bielkowo jest drugą z kolei elektrownią zwartej kaskady Raduni. Jest elektrownią derywacyjną, zbiornikową z dwoma zbiornikami o wyrównaniu pół dobowym.

Elektrownia Wodna Bielkowo, została uruchomiona w 1925 r., jako czwarta elektrownia na rzece Raduni. W końcowej fazie II WŚ elektrownia w Bielkowie doznała szeregu zniszczeń, przede wszystkim ucierpiały urządzenia wytwórcze, które zostały zdemontowane i wywiezione przez wycofujące się oddziały niemieckie. Newralgiczne elementy maszyn zostały ukryte w okolicznych wsiach, co pozwoliło na ich szybkie odnalezienie i wznowienie pracy elektrowni już w listopadzie 1945 r.

Elektrownia Bielkowo jest drugą z kolei elektrownią zwartej kaskady Raduni. Jest elektrownią derywacyjną, zbiornikową z dwoma zbiornikami o wyrównaniu pół dobowym. Zbiorniki połączone są sztucznym korytem derywacyjnym przecinającym w poprzek zakole rzeki w celu wykorzystania jej naturalnego spadu. W obiekcie zostały zainstalowane trzy identyczne hydrozespoły, napędzane dwustrumieniowymi turbinami Francisa z poziomym układem wału o przepływie Q = 7 m sześc./s. Sprzężone są one bezpośrednio z generatorami synchronicznymi o mocy 2,4 MW każdy. Hydrozespoły pracują pod spadem H = 44 m z maksymalnym przepływem 21 m sześc./s, przy średnim przepływie wieloletnim wynoszącym 5,28 m sześc./s. Powierzchnia zlewni wynosi 644 km kw. Elektrownia pracuje głównie w trybie pracy szczytowej na potrzeby pokrycia zwiększonych obciążeń lokalnej sieci w okresie porannym i wieczornym.

Siłownia Bielkowo przy mocy zainstalowanej bliskiej 7.2 MW jest największą elektrownią spośród małych obiektów należących do Spółki Energa OZE. Elektrownia jest w pełni przyjazna środowisku. Elektrownie wodne na Raduni są ważnym elementem w łańcuchu wytwarzania energii elektrycznej w Grupie Energa. Są stale modernizowane i remontowane, przez co ich skuteczność energetyczna utrzymywana jest na bardzo wysokim poziomie.

Energa , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE