ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Rozwój miksu energetycznego w nadchodzącej dekadzie
25.02.2020r. 05:31

Christian Schnell - Ekspert w dziedzinie energetyki, Radca Prawny i partner w Solivan (kwartalnik Instytutu Jagiellońskiego Polish Energy Brief - 4/2019)
Przyszłość miksu energetycznego w nadchodzącej dekadzie po przeprowadzonych w 2018 i 2019 aukcjach w ramach rynku mocy na okresy dostaw 2021-2024 wydaje się być bardziej przejrzysta. Zgodnie z oczekiwaniami, największymi beneficjentami rynku mocy na okres dostaw 2021-2023 są elektrownie węgla brunatnego i kamiennego, które osiągnęły bardzo wysokie ceny wynoszące do 55.000,00 euro za każdy MW przyznanej mocy.

Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


Dodaj nowy Komentarze ( 8 )

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: zgryźliwy 25.02.2020r. 11:00
Duńskie brednie. Nie przejdziemy na sieci niskotemperaturowe w przypadku dużych aglomeracji, nie obwiesimy wieżowców powietrznymi pompami ciepła, nie skujemy wylewek w wieżowcach w celu zamontowania trzy razy większych powierzchni wymiany ciepła. Centralny magazyn ciepła jest w jednej duńskiej wsi, ma moc 2 MW, a rozmiary Tesco i Kaufa razem wzięte. Magazynowanie ciepła na poziomie 100-200 MW x 5 miesięcy będzie możliwe, gdy Klingoni sprzedadzą nam technologię ukradzioną od Romulan.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: qqq 25.02.2020r. 13:58
O czym oczywiście Pan Zgryźliwy nie wspomniał to
a) jest to magazyn sezonowy ciepła
b) jest to magazyn podziemny
c) umiejscowiony jest w miejscu starego wyrobiska piasku
d) temperatura maksymalna wody w zbiorniku to 95
e) temperatura operacyjna 80 stopni
f) magazyn ten juz funkcjonuje ponad 5 lat
g) okazal sie ekonomicznie konkurecyjny z w porownaniu z rozwiazaniem gazowym
h) czy jest objetosciowo wiekszy? Tesco* w Krakowie na Ruczaju ma z pewnoscia ponad 200k m^3 natomiast Kaufland zaraz obok na Czerwonych Makach okolo 24k m^3.

*Tesco jest tam dosc duze + biura itp.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 26.02.2020r. 10:29
I jeszcze nie wspomniałem, że likwidacja elektrociepłowni, domowych pieców indywidualnych i przejście na elektryczne pompy ciepła w ilości 15 GWt wymaga 7 GWe mocy elektrycznych oprócz istniejących 26 GW ( COP zimą spada z 4 do 2 ). Żeby dostarczyć średnio 7 GWe prądu trzeba zbudować 21 GW wiatraków oraz 7 GWe elektrowni gazowych lub atomowych na wypadek braku wiatru, a to wszystko oczywiście ekstra oprócz istniejącego planu likwidacji 26 GW węglowych. Jedyna porada w kwestii "elektrociepłownie vs. polityka klimatyczna" jest taka: ręce precz od elektrociepłowni. Zwolnić ustawowo z CO2 i BAT, bo mówimy o kosztach ogrzewania kilkunastu mln ludzi, a każda próba ucieczki od tego oznacza tylko powtórzenie wszystkich błędów dokonanych po stronie energii elektrycznej.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Cieplik 28.02.2020r. 07:54
Szaleństwo sięgnęło już do ciepłownictwa. Naloty dywanowe w postaci ogromnej ilości przepisów i ograniczeń powodują, że ciepłownictwo będzie szybko zmieniane ze szkodą dla portfeli mieszkańców. Ciepłownictwo samo sobie jest winne bo przez lata skutecznie poprawiało efektywność, ograniczało koszty i ciepło stało się dużo tańsze (w stosunku do siły nabywczej). Teraz ten zgromadzony potencjał popytowy zostanie wykorzystany aby wdrożyć "nowoczesne" i "innowacyjne" rozwiązania czyli wydrenować kieszenie milionów ludzi dla zadowolenia grupki ekologów i ...... tych co faktycznie na tym zarobią. Przy okazji następuje kolejny etap osłabienia ekonomicznego kolejnej grupy pracowników dotychczas jako tako zarabiających, posiadających szczególne kompetencje. Szczególnie potrzebni nie będą, potraktuje ich się jak górników czyli zbędną masę, ciemnogród i leni i wsteczników blokujących innowacyjność i rozwój. I to już się dzieje, może jeszcze sobie tego nie uświadamiamy. Za to będzie drożej, ale ludzie to chyba zniosą. A ciepłownictwo eksperyment przeżyje lub nie. Ale kogo to będzie obchodzić za 15-20 lat?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE