ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

UOKiK: do 11 lutego br. zostały zamknięte 124 internetowe aukcje kotłów na paliwo stałe
21.02.2020r. 14:12

Do 11 lutego br. zostały zamknięte 124 internetowe aukcje kotłów na paliwo stałe - poinformował na Twitterze Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dodano, że UOKiK wysłał pisma zawiadamiające o nieprawidłowościach do przedsiębiorców oferujących ok. 400 modeli kotłów.

"UOKiK wysłał do przedsiębiorców oferujących łącznie ok. 400 modeli kotłów pisma zawiadamiające o wykrytych nieprawidłowościach i zagrożeniu karą (nawet do ok. 50 tys. zł) za niewłaściwe etykiety energetyczne lub ich brak. W efekcie do 11 lutego zostały zamknięte 124 aukcje" - podał Urząd.

UOKiK zaznaczył, że w miejscu sprzedaży kotła, także w internecie, musi być widoczna etykieta energetyczna - ma pomóc w wyborze pieca, który jest oszczędny i wydajny. Najważniejszym parametrem pieca jest klasa efektywności energetycznej: od A+++ (najlepsza) do D. Dodano, że wzory etykiet można znaleźć na stronie internetowej: www.uokik.gov.pl/kotly.

Od początku roku UOKiK i Inspekcja Handlowa oceniły łącznie 3 tys. aukcji kotłów na paliwo stałe na portalach Allegro, OLX, Sprzedajemy, Lento czy Gumtree. Urząd zaznaczył, że w wyszukiwaniu "kopciuchów" pomógł tzw. bot - oprogramowanie, które powstało na zlecenie Ministerstwa Rozwoju. Umożliwia ono zautomatyzowaną weryfikację ofert sprzedaży kotłów na paliwo stałe, zamieszczanych na portalach internetowych. Program wyłapuje te oferty, w których urządzenie nie spełnia wymagań określonych w przepisach.

Jak poinformowano, pierwsze kontrole kotłów ruszyły w grudniu 2019 r. Inspekcja Handlowa sprawdzała kotły na paliwo stałe o znamionowej mocy cieplnej do 500 kW, które są dostępne na rynku np. w sklepach, hurtowniach, u producentów czy importerów. Zaznaczono, że jeśli przedsiębiorca naruszy przepisy dotyczące etykiet energetycznych, grozi mu kara w wysokości od jednokrotnego do dziesięciokrotnego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej za poprzedni rok (w 2019 r. wynosiło ono 4918,17 zł).
Urząd przypomina, że Polska od lat znajduje się w czołówce europejskich krajów z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Na liście 50 miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w UE opracowanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 2016 i 2018 r., znalazło się aż 36 polskich miast. Oceniono, że w Polsce problem zanieczyszczenia powietrza jest w większości efektem ogrzewania domów (w tym jednorodzinnych) złej jakości paliwem stałym (np. węglem niskiej jakości) w nieefektywnych, pozaklasowych kotłach.

Dodano, że stowarzyszenia branżowe szacują, iż na polski rynek trafia rocznie około 100-200 tys. kotłów na paliwa stałe, ale dokładnych danych brakuje, ze względu na duże rozproszenie rynku i "szarą strefę" w handlu takimi urządzeniami. Według raportu Krakowskiego Alarmu Smogowego ok. 20 proc. rynku to kotły niespełniające wymagań.

W ramach przeciwdziałania zmianom klimatycznym UE zobowiązała się do poprawy efektywności energetycznej o 20 proc. do 2020 r. i o 32,5 proc. do 2030 r. Aby osiągnąć te cele, Komisja postawiła na bardziej ekologiczne projektowanie produktów oraz precyzyjniejsze przekazywanie konsumentom informacji o energooszczędności produktów, za pośrednictwem etykiet energetycznych. Od 1 stycznia br. zaczęło obowiązywać rozporządzenie KE 2015/1189, tzw. ekoprojekt.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: lewnik 21.02.2020r. 15:47
czy to nie jest dyskryminacja daltonistów?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE