ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Biedroń: Trzeba embarga na rosyjski węgiel
21.02.2020r. 14:20

Trzeba wprowadzić embargo na rosyjski węgiel; za polskie pieniądze Putin robi antypolską propagandę - powiedział w piątek w Lesznie kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń. Jak ocenił, w sprawie węgla obóz władzy "oszukał górników i nas wszystkich".

W piątek Robert Biedroń odwiedza Wielkopolskę, gości w Lesznie i w Poznaniu.

Pytany przez dziennikarzy w Lesznie o kwestię importu do Polski rosyjskiego węgla Biedroń powiedział, że należy wprowadzić embargo, bo pieniądze płacone za węgiel trafiają na "propagandę Putina".

"To hipokryzja, gdy PiS mówi, że walczy z Putinem, z propagandą kremlowską, w tym samym czasie sprowadza węgiel, za który słono płaci Rosji, a Putin robi antypolską propagandę" - powiedział.

Jak dodał, sprawa embarga nie może budzić zastrzeżeń. "Tym bardziej, że 5 mln ton polskiego węgla, dużo lepszej jakości, zalega na Śląsku. PiS oszukał górników, oszukał nas wszystkich: mówił, że będzie stawiał na węgiel. Nie tylko nie stawia na węgiel, ale jeszcze go nie kupuje - woli węgiel od Putina" - dodał.

Według Biedronia kwestia importu węgla z Rosji, to "największa hipokryzja tej władzy".
Rzecznik rządu Piotr Müller pytany we wtorek w radiowej Jedynce o problem importu węgla ze Wschodu, ocenił, że jest on "bardziej skomplikowany". "W Polsce zapasy węgla w tej chwili są na wysokim poziomie. To nie jest kwestia produkcji węgla, w sensie ilości węgla wydobytego, a raczej ceny" - mówił. Jak stwierdził, "tutaj upatrujemy wyzwania".

Müller podkreślił, że obecnie wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin przygotowuje rozwiązania, które mają na celu wykorzystanie przede wszystkim potencjału krajowego. "Nie możemy zakazać importu przez spółki prywatne, one podejmują działania we własnym zakresie, a polityka celna, towarowa jest objęta w tym zakresie regulacjami Unii Europejskiej" - zaznaczył rzecznik rządu.

W poniedziałek rano w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej (PGG) - największego producenta węgla w Unii Europejskiej - związkowcy przeprowadzili dwugodzinny strajk ostrzegawczy. Domagali się 12-procentowej podwyżki wynagrodzeń, zwracali też uwagę na trudną sytuację na rynku węgla energetycznego. Chodzi o wysokie zwały nieodebranego przez spółki energetyczne surowca, co - w ocenie strony związkowej - jest spowodowane m.in. nadmiernym importem węgla, głównie z Rosji.

W piątek związkowcy z PGG podpisali porozumienie płacowe z zarządem spółki, zakładające wzrost wynagrodzeń pracowników tej największej górniczej firmy o 6 proc. począwszy od stycznia tego roku. Ponadto resort aktywów państwowych ma działać na rzecz rozwiązania problemu nieodbierania zakontraktowanego w PGG węgla przez energetykę oraz na rzecz ograniczenia importu tego surowca.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: wyborca 22.02.2020r. 16:29
Kolejna głupia wypowiedź pana RB: embargo czyli szczególne środki odwetowe to jakiej podstawie mamy zastosować? Chyba... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 24-02-2020r. 13:52 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE