ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Szczecin z unijną dotacją na wymianę "kopciuchów"
24.02.2020r. 12:08

Szczeciński program wymiany pieców i kotłów węglowych "Zefirek" jako pierwszy otrzyma dotację w ramach Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego. Podpisana w poniedziałek umowa ma pozwolić na wymianę w mieście ok. 250 starych źródeł ciepła.

"Duże miasta mają to do siebie, że mają stosunkowo największy problem z jakością powietrza. Co prawda na Pomorzu Zachodnim nie jest z tym najgorzej (...). Nie jesteśmy regionem tak dotkniętym problemem złej jakości powietrza, jak regiony południowej części Polski, tym niemniej staramy się być liderami w dziedzinie ochrony środowiska" - powiedział w poniedziałek dziennikarzom marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Prezydent Szczecina Piotr Krzystek podkreślił, że miasto od lat uczestniczy w programach poprawiających jakość powietrza, prowadzi też własny program MEWA. "Udało nam się w sumie do tej pory zlikwidować ponad 2,1 tys. źródeł (ciepła - PAP) starej generacji" - powiedział Krzystek. Dodał, że w ramach dofinansowania z Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego dla programu "Zefirek" Szczecin otrzyma ponad 2 mln zł, które pozwolą na eliminację ok. 250 przestarzałych źródeł ciepła.

Środki na pilotażowy Zachodniopomorski Program Antysmogowy zarezerwowane zostały w ramach dwóch działań. Pierwsze z nich dotyczy wymiany szkodliwych dla środowiska źródeł ciepła i zastąpienie ich nowymi jednostkami wytwarzającymi ciepło poprzez spalanie gazu lub ekologiczne paliwa. W tym zakresie z zachodniopomorskich gmin wpłynęły 73 wnioski, po ocenie wybrano 25 z nich. Dofinansowanie wyniesie w sumie blisko 15 mln 200 tys. zł.

Urząd Marszałkowski szacuje, że realizacja tych projektów doprowadzi do wymiany 2078 źródeł ciepła, "co przyczyni się do redukcji CO2 na poziomie 11 839,63 ton równoważnika CO2 oraz spadku emisji pyłów na poziomie 17,84 Mg/rok".
Drugie działanie dotyczy termomodernizacji budynków jednorodzinnych wraz ze zmianą indywidualnych systemów ogrzewania na bardziej ekologiczne. Spośród 63 złożonych wniosków przyznano dotacje dla 14 z nich. Dofinansowanie wyniesie w sumie ponad 18 mln 300 tys. zł, obejmie ponad 430 budynków.

Zachodniopomorski Program Antysmogowy to tzw. projekt parasolowy. Najpierw to gminy składały wniosek o dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego, następnie mieszkańcy będą składać uproszczone wnioski o pomoc finansową w swoich miejscowościach.

Kwota wsparcia przy wymianie starego źródła ciepła wynosi do 7,5 tys. zł oraz od 25 tys. do 50 tys. zł w przypadku termomodernizacji: w programie nie ma kryteriów dochodowych.

Jak poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, wkrótce w ramach programu podpisane zostaną umowy m.in. ze Szczecinkiem, Koszalinem, Świnoujściem, Myśliborzem, Białym Borem i Stargardem.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: max 26.02.2020r. 07:52
No....też mi sukces tyle że pominno być nie 250 kopciuchów tylko 5000 do wymiany.... Takimi ruchami to my sie niskiej... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE