ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Czy (a właściwie kiedy) koronawirus zainfekuje energetykę?
24.02.2020r. 13:02

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
W zaskakujący sposób najbardziej popularnym słowem ostatnio stał się koronawirus i jego naukowe nazwy w rodzaju CONVID-19. Pokazuje to jak wrażliwy jest nasz współczesny świat, ze wszystkimi jego technicznymi osiągnięciami, w którym małe drobne i nierozpoznawalne okiem elementy w jednej chwili potrafią zmienić świat. CONVID-19 atakuje i w praktyce stał się epidemią globalną. Po ostatnich doniesieniach z Europy i patrząc na sposób przenikania chorób przez współczesne granice, wszystkie wypowiedzi światowych organizacji jak WHO wydają się spóźnione i nieaktualne. Raczej należy się przyzwyczaić jak z CONVID-19 żyć (i nie umrzeć).

Zakładając, że koronawirus staje się pandemią i swobodnie ogarnie większość cywilizowanego świata, trzeba w naturalny sposób przyzwyczajać się do konsekwencji. Licząc tylko na to, że finalnie same efekty (śmiertelność i poziom zachorowań) nie będą astronomiczne to i tak światowa gospodarka musi też wpaść w pułapkę choroby. Spowolnienie gospodarcze (jeśli nie lekki lub ciężki kryzys - w zależności od postępów) jest nieunikniony - w naturalny sposób wirus zwizualizował oczekiwania wielu firm i gospodarek światowych, a przyniósł dodatkowy impuls problemów.

Na pierwszy ogień (w stratach) idą firmy lotnicze i komunikacyjne (już zamykany ruch z Azją, za chwilę pomiędzy innymi krajami), a za nim wszelkiego typu biznesy związane z imprezami masowymi (sport, festyny, konferencje, zjazdy) i turystyką. Kolejny krok to generalne spowolnienie nawyków konsumenckich - od wyjść do restauracji po jakiekolwiek zakupy (szczególnie dóbr luksusowych w Mediolanie). Kraje z silnym uzależnieniem od turystyki i sprzedaży światowych marek (Włochy) - już mogą czuć się ekstremalnie zagrożone. W kolejnych odsłonach koronawirus spowolni także światową produkcję (efekt mniejszej konsumpcji jak i produkcji produktów i podzespołów w Chinach) i właściwie rozleje się po całej gospodarce. Oczywiście tak jak i w czasach pandemii pozostaną obszary nietknięte, a nawet rosnące - stawiałbym na większe przychody firm dostarczających przesyłki (zamkniemy się w domach i zakupy będziemy robić internetowo), producenci gier i platform muzycznych i telewizyjnych oraz oczywiście wytwórcy maseczek, środków ochronnych i anty-wirusowe firmy farmaceutyczne. Sumarycznie jednak światowe koncerny przygotowują się do złych czasów, zmniejszając zamówienia, odwołując podróże i spotkania wewnątrzfirmowe i już ostrzegając o negatywnym wpływie koronowirusa w bilansie kwartalnym w Q1 i być może także w Q2. Jak zawsze w takich okolicznościach epidemia będzie dobrym czasem na wrzucenie w koszty wszystkich zaległości i śmieci do tej pory upchniętych pod dywan - w końcu wirus jest zjawiskiem nieprzewidywalnym i giełdowi inwestorzy nie mogą mieć pretensji o straty.

Energetyka nie pozostanie nietknięta, ale oczywiście zawsze będzie reagować na końcu. Wirus w połączeniu z efektem klimatycznym (ciepłe zimy w Europie) spowoduje zmniejszenie zapotrzebowania na energię i mniejsze wyniki sprzedażowe. Wydaje się, że spadną ceny zarówno paliw jak i samej energii elektrycznej i w zależności od ekspozycji danego koncernu na koszty - raczej negatywnie wpłyną na przychody i zyski. Na naszym domowym podwórku - dalej utrzyma się niska cena węgla na rynkach światowych (poniżej polskich kosztów produkcji), co będzie presją na wyniki spółek górniczych i pośrednio na konieczność subsydiowania z sektora energetycznego (nie zostanie wykorzystana możliwość użycia tańszego paliwa).

Generalne zwolnienie gospodarki może nieco ostudzić zapały do nowych wielkich inwestycji i też generalnie w takich czasach "zielony ekstremizm". Dążenie do szybkiej zmiany europejskich gospodarek na "zielone - ekologiczne" będzie musiało ustąpić presji przedsiębiorstw i koncernów mających straty lub małe zyski. W ten sposób neutralność i zerowość CO2 Europy będzie utrzymana, ale po części w wymiarze marketingowym, natomiast europejskie regulacje zwolnią i zmniejszą presję. Niestety też wirusowe spowolnienie osłabi też polskie zapędy w kierunku zmian energy mix, bo pojawią się problemy z całą gospodarką i opory przed ryzykownymi zmianami strukturalnymi. Całość będzie bardziej wyjaśniać się po drugim kwartale 2020, kiedy gospodarka finalnie powie czy koronawirus został pokonany czy też przeciwnie dalej kąsa. Energetyka odpowie znowu z opóźnieniem jak zawsze - cokolwiek będziemy wiedzieli po wakacjach.

Dlatego też... Pozostaje nam pić sok z malin i imbiru, ubierać się właściwie, zwiększać odporność dobrą dietą i myć często ręce (bo jak wiadomo to właśnie przez kontakt z rękoma, choroby rozpowszechniają się najczęściej). I jak zawsze mieć nadzieje, że nas to nie dopadnie...

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Wydma Lubiatowska 24.02.2020r. 14:50
Może nie korona wirus, ale coś podobnego, czyli LCOE wirus już dawno zaatakował energetykę ( czytaj:... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE