ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kanada. Policja usunęła Indian blokujących tory kolejowe
24.02.2020r. 19:04

Indianie protestujący w pobliżu torów w Belleville, na wschód od Toronto, przeciwko budowie gazociągu zostali w poniedziałek rano usunięci przez policję z blokady, która od ponad dwóch tygodni paraliżowała ruch kolejowy.

Indianie Mohawk blokowali tory na terytorium Tyendinaga Mohawk od kilkunastu dni, wyrażając wsparcie dla Indian Wet'suwet'en w Kolumbii Brytyjskiej, którzy nie chcą wpuścić na swój teren ekip budujących gazociąg Coastal GasLink.

Indianie Wet'suwet'en i wspierające ich grupy protestują przeciw budowie gazociągu Coastal GasLink, który ma przebiegać przez tereny Kolumbii Brytyjskiej do portu w Kitimat. Coastal GasLink ma długość 670 km, cały projekt ma wartość 6,6 mld CAD.

Przed poniedziałkową interwencją policja uprzedziła Mohawków, że mają czas na usunięcie blokady do północy z niedzieli na poniedziałek. Chwilę po godz. 8 (godz. 14 w Polsce) w pobliże obozu przy torach w Belleville przyjechały oddziały policji prowincji Ontario (Ontario Provincial Police - OPP). Samo odsunięcie protestujących od torowiska i aresztowanie kilku z nich miało spokojny przebieg; stacje telewizyjne transmitowały wydarzenia w Belleville na żywo, a dziennikarze nie odnotowali żadnych zamieszek. Po około dwóch godzinach z Belleville odjechał samochód do przewozu zatrzymanych osób.

Policja wykonywała postanowienie sądu w Ontario, które przewoźnik CN Rail otrzymał wcześniej w lutym. W poniedziałkowym komunikacie OPP podkreślono, że nie wyklucza aresztowań, ale policja zastrzegła, że "siły będzie używać w ostateczności".

Protest Mohawków był wyrazem solidarności z tzw. dziedzicznymi wodzami Indian Wet'suwet'en w Kolumbii Brytyjskiej. Dziedziczne wodzostwo to tradycyjna formuła przywództwa Wet'suwet'en, która przetrwała mimo narzucenia Indianom, jeszcze w XIX w., wybieralnych rad plemion. Choć rady 20 plemion zamieszkujących tereny w pobliżu trasy budowy gazociągu w Kolumbii Brytyjskiej zgodziły się na tę budowę, to Wet'suwet'en nie zgadzali się na wpuszczenie ekip budowlanych na swoje tradycyjne tereny, żądali też usunięcia posterunku policji federalnej (Royal Canadian Mounted Police - RCMP) ze swojego terytorium. Pod koniec minionego tygodnia RCMP zgodziła się zlikwidować posterunek, nadal jednak patrolowała indiańskie tereny.
Od ponad dwóch tygodni trwały negocjacje z udziałem przedstawicieli administracji rządowej różnych szczebli i organizacji Indian w sprawie zakończenia protestów i przede wszystkim blokad torów. Firmy w Kanadzie zaczęły odczuwać braki w dostawach, ponieważ zablokowane w Ontario tory są ważne nie tylko dla tej prowincji. Na kolei pojawiły się czasowe zwolnienia z pracy. Problemem stały się również zablokowane przewozy pasażerskie. Co ciekawe, przewoźnik pasażerski Via Rail jeszcze przed poniedziałkową akcją OPP w Belleville informował, że od poniedziałku przywraca kursowanie pociągów pasażerskich.

Premier Justin Trudeau przez wiele dni wskazywał na konieczność negocjacji i dialogu, ignorując ataki opozycji w parlamencie oraz wezwania do użycia siły. Pod koniec ubiegłego tygodnia powiedział, że blokady muszą zostać usunięte, podkreślił jednak, że do tych zadań nie wyśle armii. Komentatorzy wskazywali, że nawiązał w ten sposób do reakcji swojego ojca Pierre'a Trudeau, premiera Kanady w latach 1968-1979 i 1980-1984, podczas kryzysu z października 1970 r. w Quebecu, po porwaniu wicepremiera prowincji i brytyjskiego dyplomaty przez członków separatystycznej organizacji Front de liberation du Quebec. Trudeau senior, zapytany przez dziennikarza telewizji CBC Tima Ralfe'a o użycie wojska do przywrócenia porządku w Quebecu, odpowiedział: "Just watch me" (ang. no to patrz). To często powracające zdanie w kanadyjskiej polityce.

Cytowany w poniedziałek przez media minister bezpieczeństwa publicznego Bill Blair powiedział, że rządowi zależy na naprawianiu krzywd wyrządzonych Indianom w przeszłości, ale blokady miały już tak negatywny wpływ na Kanadę, że "nie mogły trwać".

Jak w sobotę informowały media, rząd prowincji Kolumbia Brytyjska poinformował firmę Coastal GasLink, że ma obowiązek kontynuowania konsultacji z Wet'suwet'en w sprawie gazociągu, nim przedłoży ostateczny raport w sprawie oceny środowiskowej. Firma może prowadzić prace przygotowawcze, ale ma 30 dni na przeprowadzenie dodatkowych rozmów z Indianami.


Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE