ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Białoruś i Rosja wciąż rozmawiają o nowych warunkach dostawy ropy
25.02.2020r. 06:33

Porozumienie Białorusi i Rosji o warunkach dostaw ropy może zostać zawarte przed marcem. Białorusini wciąż sugerują możliwość dywersyfikacji, w tym z wykorzystaniem rewersu w Polsce - czytamy w BiznesAlert.pl

Rosja chce zrekompensować Białorusi straty związane z manewrem podatkowym - poinformował prezydent Aleksandr Łukaszenko 21 lutego po rozmowie z prezesem Rosnieftu Igorem Sieczinem. Białoruś wyliczyła, że dostawy 24 mln ton ropy w 2020 roku będą wiązały się z 420 -430 mln dolarów strat związanych z tym manewrem. Białoruś jest z kolei gotowa płacić więcej za ropę. Dostawy mogłyby ruszyć ponownie w marcu 2020 roku.

Firmy rosyjskie dostarczały dotąd ropę do rafinerii białoruskich bez cła, ale z premią podwyższającą cenę w stosunku do tej oferowanej na terenie Federacji Rosyjskiej. Wiedomosti ustaliły, że premia różni się w zależności od umowy i wynosi od 6 do 10 dolarów za tonę. Firmy rosyjskie chciałaby 12 dolarów premii. Rosjanie rozważają jednak obniżkę premii o dwa dolary, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom Białorusi i oszczędzić do 36 mln dolarów w 2020 roku. Manewr podatkowy zakłada obniżkę ceł eksportowych na ropę i wzrost podatku od wydobycia. Cło ma zostać zredukowane do zera w 2024 roku. Mińsk oblicza, że utrata rabatu z tego tytułu będzie go kosztować do 10 mld dolarów do czasu wyzerowania manewru. Moskwa rozważa zwiększenie wówczas rabatu do 8 dolarów oznaczające 144 mln dolarów oszczędności rocznie.
Porozumienie międzyrządowe Białoruś - Rosja daje możliwość dostarczenia do 24 mln ton ropy odpowiadające przepustowości rafinerii białoruskich. Poziom przerobu jest jednak niższy i wyniósł 18,1 mln ton w 2019 roku. Główni dostawcy to Rosnieft (8,8 mln ton), Łukoil (2,8), Surgutnieftegaz (2,6), Gazprom Nieft (1,64) i Tatnieft (1,15). Dostawy z tych źródeł zostały zawieszone w Nowym Roku, kiedy Mińsk i Moskwa nie doszły do porozumienia w sprawie warunków dostaw. Ropa z Rosji dociera nad Dniepr dzięki Grupie Safmar należącej do jednego z oligarchów rosyjskich Michaiła Guceriewa. Jednak rafinerie pracują na jedną czwartą mocy i brakuje im zapasów. Białorusi grożą niedobory ropy i produktów naftowych. Nawet po uruchomieniu dostaw w marcu rafineria w Nowopołocku będzie potrzebowała około dwóch tygodni na zapełnienie instalacji przerobowych - ostrzegł Biełneftechim.

Białorusini sugerują, że mogliby sprowadzić ropę spoza Rosji. Mówią o rozmowach na temat rewersowych dostaw przez Polskę (ropociąg Przyjaźń), których nie potwierdzają oficjalnie Polacy. USA zaoferowały zastąpienie 100 procent dostaw z Rosji importem surowca amerykańskiego. Różnice między mieszanką rosyjską (ciężką) a amerykańską (lekką) ropy stawiają taką możliwość pod znakiem zapytania. Mińsk sprowadził kilka testowych dostaw spoza Rosji, w tym Norwegii, ale nie podpisał umowy terminowej na dostawy.
Kommiersant/Wiedomosti , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE