ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rosyjski podwykonawca przyśpieszy budowę bułgarskiej nitki Tureckiego Potoku
25.02.2020r. 13:05

Rosyjski podwykonawca przyśpieszy budowę bułgarskiej lądowej nitki gazociągu Turecki Potok, która powinna wejść do użytku w połowie roku - poinformował we wtorek bułgarski portal "Sega".

Saudyjskie konsorcjum Arkad, z którym Bułgaria zawarła umowę o wartości 1,1 mld euro za budowę 470 km gazociągu, mającego połączyć granicę turecką z serbską przez terytorium Bułgarii, podpisało umowę z rosyjską spółką IDC, która zbudowała już serbski odcinek gazociągu. IDC ma zbudować 100 km gazociągu w zachodniej części Bułgarii i połączyć go z serbskim odcinkiem. Pomoże to nadrobić opóźnienie strony bułgarskiej.

IDC wykorzysta maszyny i część pracowników, którzy pracowali na początku bieżącego roku nad serbską nitką. Prace rozpoczną się na początku marca.

W Bułgarii na razie jest gotowy 11-kilometrowy odcinek, który połączył Turecki Potok z bułgarskim systemem gazociągowym i pozwolił na przekierowanie dostaw gazu ziemnego z Gazociągu Transbałkańskiego, przechodzącego przez Ukrainę, Mołdawię i Rumunię, do Tureckiego Potoku, biegnącego pod Morzem Czarnym. Dokonano tego na początku bieżącego roku.

W styczniu prezydent Rosji Władimir Putin skrytykował Bułgarię za zwłokę w realizacji projektu. Krótko później premier Bułgarii Bojko Borisow odwiedził miejsce budowy i zapewnił, że prace postępują zgodnie z planem, a dziennie układane jest 5 km rur. Zapewnił, że Turecki Potok, nazywany w Bułgarii Bałkańskim Potokiem, będzie gotowy do połowy roku.
Pierwotnie bułgarska nitka Tureckiego Potoku o przepustowości 15,75 mld m sześć. rocznie miała być gotowa 1 stycznia 2020 r., lecz z powodu licznych problemów z procedurą wyboru inwestora została opóźniona.

Turecki Potok, drugi gazociąg pod Morzem Czarnym obok Błękitnego Potoku, wszedł do użytku w styczniu br. Długość morskiego odcinka gazociągu, składającego się z dwóch nitek, wynosi ponad 900 km. Każda ma przesyłać 15,75 mld metrów sześć gazu rocznie.

Obecnie Tureckim Potokiem, za pośrednictwem istniejącej infrastruktury bułgarskiej, gaz płynie do Grecji i Macedonii Północnej. W 2020 roku, gdy powstanie bułgarska nitka, mają rozpocząć się dostawy do Serbii i na Węgry.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE