ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Białoruś poniosła ponad dwa miliardy dolarów straty z powodu kryzysu z zanieczyszczoną ropą
25.02.2020r. 14:27

- Białoruś poniosła ponad dwa miliardy dolarów straty w eksporcie z powodu kryzysu z zanieczyszczoną ropą - poinformował szef MSZ Białorusi Władymir Makiej - czytamy w BiznesAlert.pl.

- W związku z ograniczaniem przez Rosję importu produktów naftowych, oraz kryzysem z brudną ropą, białoruski przemysł petrochemiczny poniósł stratę w wysokości 2,055 mld dolarów - powiedział Makiej.

Wzrost eksportu pozostałego asortymentu wytworzonego na terenie Białorusi wyniósł 1,084 mld dolarów, co oznacza, że pomimo prób nie udało się zniwelować negatywnego efektu kryzysu chlorkowego. Łącznie białoruski eksport w 2019 roku wyniósł 32,9 mld dolarów i był mniejszy o 970 mld dolarów niż w 2018 roku.

Białoruś oczekuje, że Rosja zrekompensuje straty białoruskiej gospodarki poprzez podwyższenie taryf tranzytowych o 16,6 procent w 2020 roku. Na tak dużą podwyżkę taryfy nie zgadza się jednak Rosja, która zgodziła się na łączny koszt tranzytu o 10,3 procent.
Wciąż trwa wyliczanie strat, które poniósł koncern Biełneftechim. Wszystko to w związku z przerwą pracy jego dwóch rafinerii oraz częściowego uszkodzenia sprzętu w tych zakładach. Rosyjski Transnieft początkowo oceniał białoruskie straty na maksymalnie sto milionów dolarów.

Do kryzysu z zanieczyszczoną ropą doszło w kwietniu 2019 roku, kiedy Białorusini odkryli, że w ropie płynącej rurociągiem Przyjaźń dopuszczalny poziom zanieczyszczeń chlorkami organicznymi jest znacznie przekroczony. W związku z tym rafinerie w Polsce, Niemczech i Czechach oraz na Białorusi wstrzymały przerób rosyjskiej ropy. Dodatkowo, na ponad 40 dni wstrzymany został tranzyt ropy przez terytorium Białorusi do zachodnich odbiorców.

Dotychczas Transnieft wypłacił odszkodowania jedynie kazachskim przedsiębiorstwom, które poniosły straty wynikające z zanieczyszczenia kazachskiej ropy, która miała zostać wyeksportowana za pośrednictwem rosyjskich portów w Primorsku i Ust-Łudze. Rosjanie zgodzili się zapłacić Kazachom 15 dolarów za każdą zanieczyszczoną baryłkę ropy. Łącznie kwota odszkodowania dla tych firm wyniosła ok. 40 mln dolarów.
BelTA , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE