ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zyska: potencjał morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku szacowany na ponad 10 GW
25.02.2020r. 14:58

Potencjał morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku można szacować na ponad 10 GW. Celem do 2030 r. jest budowa 5 GW w tej technologii - poinformował Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. OZE.

"Potencjał polskiej energetyki wiatrowej na morzu, szczególnie w polskiej strefie Bałtyku, jest bardzo duży. W projekcie polityki energetycznej został on określony na poziomie 8 GW, ale wszyscy eksperci stwierdzają, że jest znacznie większy, przekraczający 10 GW. Nic nas nie ogranicza poza warunkami rynkowymi i kwestiami finansowymi" - powiedział wiceminister podczas konferencji EEC Trends.

Dodał, że ponad 10 GW w offshore jest możliwe po 2030-33 roku.

"Do 2030 r. chcielibyśmy, by 5 GW zostało zainstalowane" - powiedział Zyska.

Monika Morawiecka, prezes PGE Baltica, zauważyła, że według jednego z raportów potencjał techniczny dla offshore można oszacować na 28 GW do 2050 r. Wskazała jednocześnie, że jest sporo ograniczeń.

"Jednym z najważniejszych ograniczeń są kwestie sieciowe, czyli ile prądu i jakim kosztem jesteśmy w stanie wyprowadzić z Bałtyku i dokąd, bo niekoniecznie tylko do Polski" - powiedziała Morawiecka.
Zauważyła, że trzeba też wziąć pod uwagę planistykę morską.

"Morze jest zasobem skończonym i musi być wykorzystane na różne potrzeby, nie tylko dla morskiej energetyki wiatrowej. Potrzebny będzie spory kompromis pomiędzy sektorami, patrząc na plan zagospodarowania obszarów morskich" - powiedziała prezes PGE Baltica.

"Osobiście skupiam się na najbliższym okresie i najbliższych projektach. Dobrze będzie, jeśli do 2030 roku kilka GW uda się zbudować" - dodała Morawiecka.

Grupa PGE planuje budowę trzech morskich farm wiatrowych o łącznej mocy do 3,5 GW.

Morawiecka pytana, czy ambicje grupy są większe, odpowiedziała: "Jeśli jakieś okazje się pojawią, to będziemy próbowali z nich skorzystać, ale na dziś to jest 3,5 GW".

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE