ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Mobilne transformatory zwiększą możliwości przyłączania OZE
25.02.2020r. 16:10

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, holenderski operator systemu dystrybucyjnego Enexis zainstaluje 11 mobilnych stacji transformatorowych w północnej Holandii, aby zwiększyć możliwości przyłączania do sieci kolejnych instalacji OZE.

Holenderski rynek odnawialnych źródeł energii notuje ostatnio szybki rozwój głównie za sprawą inwestycji w fotowoltaikę.

Na koniec 2018 roku na zainstalowaną moc fotowoltaiki w Holandii składały się domowe, dachowe elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 2,307 GW, dachowe instalacje PV należące do firm posiadały moc 1,662 GW, a moc naziemnych farm PV wynosiła 0,444 GW.

W 2018 roku w Holandii powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 1,5 GW - w tym około 20 proc. w postaci naziemnych elektrowni PV, a całkowity potencjał fotowoltaiki w tym kraju wzrósł do 4,41 GW. Natomiast w roku 2019 przyłączono już nawet 2,5 GW, co oznacza, że łączna moc elektrowni PV w Holandii wzrosła na koniec ubiegłego roku do 6,9 GW.

Coraz większe zagęszczenie elektrowni PV to jednocześnie coraz mniej miejsca w sieci energetycznej dla kolejnych instalacji.

Odpowiedzią ma być pomysł holenderskiego operatora systemu dystrybucyjnego Enexis. Firma zadeklarowała, że zainwestuje 43 miliony euro w plan "przyspieszenia transformacji energetycznej". Enexis zwiększy dostępną do przyłączenia moc o 1 GW dzięki 11 ruchomym stacjom transformatorowym średniego napięcia.

Jak podaje portal PV Magazine, Enexis w ubiegłym roku przetestował cztery stacje pilotażowe. Pierwsza stacja mobilna powinna zacząć działać w tym roku, a wszystkie 11 ma zostać zainstalowane w prowincjach Groningen, Drenthe i Overijssel, a więc w regionach najbardziej dotkniętych przeciążeniem sieci. W praktyce ma to oznaczać, że będzie można wcześniej podłączyć dodatkowe farmy fotowoltaiczne i wiatrowe.

Rozbudowie stacji towarzyszyć będą zmiany prawne umożliwiające regionalnym operatorom sieci korzystanie z zapasowych transformatorów do integracji z nią instalacji OZE.
Nowe zasady pomogą również krajowemu operatorowi systemu przesyłowego Tennet zwiększyć przepustowość sieci. W październiku ub.r. Tennet ogłosił plan inwestycji 235 milionów euro w zwiększenie potencjału sieci w północnej Holandii. Wcześniej firma wydała na ten cel ponad 1 mld euro.

Tennet szacuje, że do 2030 r. Holandia będzie mieć nawet 34 GW mocy zainstalowanej w energii słonecznej.

Holenderski operator rozważa jednak trzy różne scenariusze w swoim planie rozwoju na lata 2020-2030.

Najbardziej optymistyczny zakłada, że elektrownie wiatrowe i słoneczne będą rozmieszczane w Holandii znacznie szybciej niż oczekiwano zgodnie z wymogami porozumienia paryskiego. W tym scenariuszu oczekuje się, że do końca dekady moc zainstalowana w fotowoltaice osiągnie 34 GW, a z kolei w wietrze będzie to 15 GW mocy.

TenneT oczekuje również znacznego przyrostu liczby pojazdów elektrycznych i innych OZE, jak również przyrostu mocy wodorowych.

Drugi scenariusz zakłada, że moc zainstalowana dzięki nowym obiektom słonecznym i wiatrowym nie umożliwi spełnienia wymagań porozumienia paryskiego, choć PV ma silnie rosnąć do 2025 r.

Z kolei trzeci scenariusz przewiduje dużą ekspansję energii słonecznej i morskiej energii wiatrowej, ale TenneT nie podaje żadnych danych liczbowych, natomiast zakłada zamknięcie wszystkich konwencjonalnych elektrociepłowni do 2030 r. i pojawienie się 1,5 miliona pojazdów elektrycznych na holenderskich drogach.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: JAn 27.02.2020r. 16:25
może mobilne OZE Drzymały
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE