ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wyraźne spowolnienie Energiewende
26.02.2020r. 06:37

Rozwój energetyki wiatrowej w Niemczech został prawie zatrzymany. Fotowoltaika także rozwija się wolniej. Widać to po wynikach aukcji Odnawialnych Źródeł Energii - czytamy w BiznesAlert.pl.

Niemiecka Agencja Federalna ds. Sieci (Bundesnetzagentur) podała wyniki pierwszej aukcji energii ze źródeł odnawialnych w tym roku. W jej ramach producenci ubiegają się o określone przez Bundesnetzagentur moce, umożliwiające im produkcję energii po cenie, którą deklarują przy złożeniu oferty aukcyjnej.

Agencja znalazła na pierwszej aukcji tego roku nabywców na zaledwie nieco ponad połowę oferowanej mocy. W ramach aukcji oferowano 900 MW, natomiast zgłoszone zostały projekty o mocy 523 MW. Budowa elektrowni wiatrowych na lądzie w Niemczech niemal stanęła w miejscu. W zeszłym roku oddano do użytku najmniej farm wiatrowych od 20 lat. Także cenowo oferta onshore wydaje się nie rozwijać. Na aukcjach osiągane są ceny między 5,76 a 6,20 centów za kWh. Przeciętna cena zakontraktowanej produkcji energii elektrycznej z wiatraków na lądzie wyniosła 6,18 centów/kWh, co oznacza, że ceny wzrosły w porównaniu z końcem ubiegłego roku, gdy przeciętnie za jedną kWh oferowano 6,11 centów.

Całkowicie inaczej wyglądały aukcje na moc źródeł fotowoltaicznych. Agencja oferowała w niej 100 MW, a podaż sięgnęła prawie 500 MW. Należy także zaznaczyć, że cena wytworzonej energii osiągnęła po raz kolejny rekordowo niski poziom. Najkorzystniejsza oferta wyniosła 3,55 centów/kWh (14,9 gr/kWh). Średnio cena jednej kWh wyniosła 5,01 centów. To oznacza wzrost efektywności tej technologi, bowiem w grudniu 2019 przeciętna oferta w tej kategorii wynosiła 5,68 centów.

Na mapie niemieckiego OZE w siłę rośnie Bawaria, wraz z sukcesem fotowoltaiki. To właśnie do tego kraju związkowego trafiło w ostatniej aukcji 75 MW. Nadal silną pozycję w kontekście OZE mają Brandenburgia i Szlezwik-Holsztyn. To już kolejna runda aukcji OZE pokazująca, że landy wcześniej słynące ze swojego górnictwa, jak Kraj Saary, Saksonia i Turyngia, gorzej odnajdują się w roli producenta energii OZE.
Przedstawicielka Federalnego Związku Gospodarki Energetycznej i Wodnej (Bundesverband der Energie- und Wasserwirtschaft) Kerstin Andreae, komentując wyniki ostatniej aukcji OZE w Niemczech, powiedziała w rozmowie z portalem branżowym pv-magazine.de, że w tej sprawie powinien interweniować rząd federalny. Zdaniem Andreae należy odrzucić dotychczasowe ograniczenie wsparcia instalacji fotowoltaicznych do poziomu łącznej osiągniętej mocy 52 GW. Rząd federalny powinien także bardziej wspierać energię wiatrową offshore i zweryfikować reguły związanych z lokalizacją wiatraków na lądzie.

Ograniczenie wsparcia do granicy 52 GW jest od miesięcy szeroko omawiane w dyskusjach. Sandra Enkhardt pisała w grudniu ubiegłego roku na łamach pv-magazine.de, że wszystkie strony są zgodne co do konieczności zniesienia tego ograniczenia, lecz politycy w Berlinie zwlekają z wprowadzeniem decyzji w życie. Fotofoltaika osiągnęłaby prawdopodobnie jeszcze większe sukcesy, gdyby zdecydowano się na kontynuacje wsparcia tej technologii, także powyżej poziomu 52 GW. Enkhardt zwróciła uwagę na to, że inwestorzy już teraz wstrzymują się z dużymi instalacjami w obawie przed tym, że nie zdążą ich dołączyć do sieci zanim niemiecka fotowoltaika osiągnie mocy 52 GW.

Następna aukcja OZE - na 300 MW - w odbędzie się w Niemczech już pierwszego marca 2020 roku. Z powodu wzrastającego zainteresowania fotowoltaiką zdecydowano się w tym roku zwiększyć tą ofertę o łącznie 1,4 GW. Ta moc będzie oferowana dodatkowo w aukcjach marcowej, lipcowej, wrześniowej i grudniowej. Pierwszego kwietnia zostanie rozstrzygnięta aukcja nieokreślająca technologii produkcji energii. W ostatnich latach fotovoltaika wygrywała w aukcjach tego rodzaju i podobnie może być tym razem.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Eko 26.02.2020r. 11:20
A miało byc dużo OZE i tanio, a tutaj średnia cena energii 6,18 centa/kWh czyli około 2,5zł/kWh plus opłaty... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 26-02-2020r. 20:09 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE