ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Konsekwencje zamknięcia elektrowni jądrowej Fessenheim we Francji
26.02.2020r. 10:33

Francuski koncern energetyczny EDF odłączył najdłużej działający energetyczny blok jądrowy we Francji - Fessenheim 1 - od sieci elektroenergetycznej, kończąc tym samym 42-letni okres produkcji energii elektrycznej. Zamknięcie jednego bloku nie niesie większych konsekwencji we francuskim systemie elektroenergetycznym, ale wraz planowanym wyłączaniem kolejnych mogą pojawić się problemy.

Jednostka zgodnie z planem została wyłączona o 2 nad ranem 22 lutego. Rozpoczęto przygotowania do otwarcia zbiornika reaktora i wyładunku paliwa. Zamknięcie bloku nr 2 zaplanowano na 30 czerwca.

Energia jądrowa zapewnia prawie 75 proc. krajowej produkcji energii elektrycznej, ale były prezydent Francji Francois Hollande zapowiedział, że zamierza ograniczyć jej udział w krajowym bilansie wytwarzania energii elektrycznej do 50 proc. do roku 2025 i zamknąć EJ Fessenheim do końca swojej pięcioletniej kadencji upływającej w maju 2017 r. W czerwcu 2014 r. jego rząd ogłosił, że moc zainstalowana w elektrowniach jądrowych zostanie utrzymana na obecnym poziomie 63,2 GWe i będzie stanowić do 50 proc. całkowitej produkcji energii elektrycznej kraju do 2025 r. Francuska polityka transformacji energetycznej na rzecz zielonego wzrostu, przyjęta w sierpniu 2015 r., nie wzywała do wyłączania żadnych obecnie działających reaktorów jądrowych, ale wynikało z niej, że EDF będzie musiał zamknąć starsze reaktory, aby wprowadzić nowe do sieci.

EDF rozpoczął budowę jednostki EPR 1650 MWe w Flamanville w grudniu 2007 r. i pierwotnie planowano rozpoczęcie jej działalności komercyjnej w 2013 r. Załadunek paliwa do rdzenia Flamanville EPR - którego testy na gorąco zakończono w ubiegłym tygodniu - jest obecnie planowany na koniec 2022 r.

Prezydent Emmanuel Macron obiecał uszanować decyzję Hollande'a. Powiedział jednak, że redukcja w energetyce jądrowej musi postępować w takim tempie, aby kraj mógł zachować suwerenność energetyczną. W przemówieniu w Pałacu Elizejskim w listopadzie 2018 r. Macron zapowiedział, że do 2035 r. zamkniętych zostanie 14 reaktorów jądrowych z serii o mocy 900 MWe oraz na początku 2020 r. elektrownia Fessenheim, zlokalizowana w pobliżu niemieckiej granicy.

Zgodnie z projektem ustawy o energii i klimacie, przedstawionym w maju ubiegłego roku Francja opóźni o 10 lat planowane zmniejszenie do 50% udziału energii jądrowej w bilansie energii elektrycznej z obecnego celu w 2025 r. na rok 2035 r.

EDF wystąpił pod koniec września do organu ds. bezpieczeństwa jądrowego Autorité de Sûreté Nucléaire (ASN) oraz do ministra ds. przemian ekologicznych i solidarnościowych, Elizabeth Borne, o zgodę na zamknięcie dwóch reaktorów wodnych ciśnieniowych (PWR) o mocy 880 MWe w EJ Fessenheim, które rozpoczęły pracę odpowiednio w 1977 r. i 1978 r. Przed złożeniem wniosku o wycofanie reaktorów z eksploatacji EDF podpisał umowę z rządem, zgodnie z którą państwo zrekompensuje koncernowi utratę zysków.

Pierwsza transza - szacowana na łączną kwotę około 400 mln euro - obejmie przewidywane wydatki związane z zamknięciem EJ Fessenheim. Obejmą one takie koszty, jak przekwalifikowanie personelu, likwidacja elektrowni, podatek od obiektu jądrowego i koszty pooperacyjne. Kolejne płatności będą dokonywane w celu pokrycia utraty dochodów operacyjnych EDF do 2041 r. Zostanie to ustalone na podstawie cen rynkowych i wielkości produkcji energii elektrycznej w reaktorach 900 MWe w tym okresie.
Krajowy operator sieci elektroenergetycznej RTE zakomunikował w ubiegłym tygodniu, że nie spodziewa się, aby zamknięcie obu jednostek Fessenheim w tym roku wpłynęło na bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej we Francji, pomimo opóźnienia w uruchomieniu EPR Flamanville.

"Zamknięcie to będzie zrównoważone uruchomieniem bloku gazowo-parowego w elektrowni Landivisiau, rozwojem energii odnawialnej i uruchomieniem dwóch połączeń transgranicznych z Wielką Brytanią i Włochami", powiedział przedstawiciel RTE.

Zauważył jednak, że od 2022 r., po zamknięciu pozostałych francuskich elektrowni węglowych i w przypadku niepowodzenia w uruchomieniu EPR Flamanville, konieczna będzie dodatkowe ostrożność i obserwacja sytuacji w zakresie bezpieczeństwa dostaw energii elektycznej.

"Wątpliwości budzi zasadność zamknięcia niskoemisyjnego źródła energii w obliczu zagrożenia klimatycznego", powiedziała w Le Monde Valérie Faudon, dyrektor zarządzająca Francuskiego Towarzystwa Energii Jądrowej. "W Europie wciąż bardzo zależnej od elektrowni opalanych węglem i gazem, wydaje się, że decyzja o zamknięciu alzackiej elektrowni, która doprowadzi do wzrostu emisji CO2, opiera się na przestarzałej wizji ekologii".

Dyrektor zauważyła: "Elektrownia Fessenheim emituje 6 g CO2 / kWh, podczas gdy po drugiej stronie Renu niemiecki system elektroenergetyczny emituje ponad 400 g CO2 / kWh. Produkcja elektrowni Fessenheim nie zostanie zastąpiona energią odnawialną, która jest już traktowana priorytetowo przez sieć, ale raczej przez produkcję francuskich lub zagranicznych elektrowni opalanych gazem".

Warto odnotować, że wraz z zakończeniem pracy EJ Fessenheim Niemcy uruchamiają nową elektrownię opalaną węglem w Datteln. Zamknięcie zakładu w Fessenheim doprowadzi, zgodnie z wstępnymi szacunkami, do dodatkowych emisji około 10 milionów ton CO2 rocznie, co odpowiada emisji miasta takiego jak Glasgow w Szkocji. Zamkniecie elektrowni wywołuje także niepokoje społeczne w regionie, który już cierpi z powodu dezindustrializacji i gdzie prawie 5 tys. osób jest ekonomicznie zależnych od elektrowni.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Energetyk 26.02.2020r. 16:12
I gdzie tu logika? Gdzie ekonomia? Gdzie wiedza inżynierska? Gdzie interesy strategiczne kraju? I wreszcie gdzie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE