ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Warszawa chce wprowadzić zakaz palenia węglem
26.02.2020r. 16:01

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, z dzisiejszej dekleracji prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego wynika, że zakaz palenia węglem w stolicy miałby wejść w życie w 2024 r.

Dzisiaj podczas odbywającego się w warszawskim Centrum Nauki Kopernik III Kongresu Czystego Powietrza Rafał Trzaskowski zapowiedział wprowadzenie zakazu palenia paliwami stałymi w warszawskich domach. Nowe regulacje mają objąć także domowe kominki.

Na razie warszawski magistrat zakłada, że zakaz wejdzie w życie w ostatnim kwartale 2023 r. Wiadomo, że piece na paliwa stałe miałoby zastąpić głównie ogrzewanie gazowe i centralne.

Szacuje się, że obecnie w Warszawie jest jeszcze kilkanaście tysięcy pieców na węgiel. Ich wymianę miasto wspiera dopłatami do zakupu nowych urządzeń grzewczych.

Dopłaty ze stołecznego magistratu można też przeznaczyć na zakup i montaż odnawialnych źródeł energii.

Koordynacją działań antysmogowych w Warszawie zajmuje się działające w urzędzie miasta Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej.
Przed rokiem Urząd m.st. Warszawy zapowiedział przeznaczenie na walkę ze smogiem w 2019 r. 30 mln zł. W tym roku ta kwota ma być dwa razy wyższa, a w kolejnych dwóch latach ma wynieść łącznie 210 mln zł.

Pieniądze zostaną wydane m.in. na likwidację starych pieców, przyłączenie kolejnych budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej i gazowej, modernizacje oświetlenia oraz dofinansowywanie odnawialnych źródeł energii . Działania w zakresie zazieleniania Warszawy i modernizacji transportu będą realizowane z dodatkowych budżetów współpracujących jednostek.

Warszawski magistrat wyliczał, że wymiana pieca średnio kosztuje 12 tys. zł i do tej kwoty została w stolicy podniesiona wysokość dotacji dla osób indywidualnych. Jednocześnie nie będzie kryterium dochodowego. W planach są również liczne udogodnienia dla mieszkańców chcących składać wnioski, takie jak pomoc przy wypełnianiu dokumentów czy uproszczona ścieżka przyznawania pieniędzy. Stołeczni doradcy mają wspierać mieszkańców na każdym etapie procesu pozyskiwania środków.

Pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło zakaz palenia paliwami stałymi w domach, jest Kraków. W stolicy Małopolski taki zakaz obowiązuje od września 2019 roku.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Wujo 26.02.2020r. 17:50
Dopiero w 2024?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: cytaty 27.02.2020r. 16:22
"wprowadzić zakaz palenia węglem"
to z czego będzie ciepło sieciowe?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE