ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Trzaskowski: walka o czyste powietrze w stolicy jest moim priorytetem
26.02.2020r. 15:38

Walka o czyste powietrze w stolicy jest moim priorytetem - mówił w środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas podpisania deklaracji współpracy na rzecz poprawy jakości powietrza na III Kongresie Czystości Powietrza pomiędzy władzami stolicy i województwa mazowieckiego.

W środę, w trakcie III Kongresu Czystego Powietrza Elżbieta Lanc członkini zarządu Województwa Mazowieckiego i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisali deklarację współpracy dotyczącą poprawy jakości powietrza. Zapowiedzieli też, że Warszawa będzie stopniowo odchodzić od palenia węglem.

Samorząd Mazowsza poinformował, że w ramach prac nad nowym programem ochrony powietrza dla stref w województwie mazowieckim, zlecił przygotowanie analiz, na podstawie których możliwe byłoby zaostrzenie przepisów. Ich celem było sprawdzenie ewentualnych efektów wprowadzenia zakazu spalania paliw stałych w Warszawie.

"Spalania węgla nie można zakazać z dnia na dzień. Wprowadzenie tak znaczącego zaostrzenia postanowień uchwały musi być dobrze przemyślane i racjonalnie realizowane" - mówiła Elżbieta Lanc. "Cieszy nas deklaracja Warszawy o gotowości do zmian. My, jako samorząd Mazowsza deklarujemy pomoc organizacyjną, ale też finansową w ramach środków unijnych i środków z budżetu województwa" - dodała.

"Walka o czyste powietrze w stolicy jest moim priorytetem" - mówił z kolei prezydent Warszawy. Podkreślił, że miasto inwestuje w ekologiczny transport publiczny, zieleń oraz wspiera mieszkańców Warszawy w wymianie tzw. "kopciuchów". "Chcemy wyeliminować węgiel używany w indywidualnych źródłach ogrzewania oraz wprowadzić zakaz palenia w kominkach i innych urządzeniach niebędących głównymi źródłami ciepła w dniach z prognozowanym przekroczeniem normy jakości powietrza" - dodał. Zaznaczył, że zgodnie z przewidywaniami, będzie można wdrożyć te przepisy w IV kwartale 2023 roku.
"Natomiast już dziś mamy atrakcyjny program dotacyjny do ekologicznych źródeł ogrzewania. Warszawiacy, którzy w tym roku złożą wniosek do miasta o dofinansowanie likwidacji starego pieca, mogą liczyć na 100 proc. pokrycia kosztów inwestycji" - zaznaczył Trzaskowski.

Miasto przypomina, że w 2019 r. przyjęto ok. 800 wniosków o dotacje na wymianę kotłów w lokalach prywatnych. Z kolei w zasobie komunalnym stolica w zeszłym roku zlikwidowała 543 tzw. "kopciuchy". Do likwidacji pozostaje ich jeszcze ok. tysiąca, które - jak zaznacza stołeczny ratusz - zostaną wymienione do końca 2021 r.

W podpisanej na Kongresie Czystego Powietrza deklaracji samorządy wojewódzki i stołeczny zapowiadają, obok ścisłej współpracy nad zaostrzeniem przepisów uchwały antysmogowej, rzetelną wymianę informacji, dającą możliwość właściwego diagnozowania problemów i doboru adekwatnych środków, prowadzenie działań podnoszących efektywność egzekwowania zapisów uchwały antysmogowej oraz prowadzenie akcji informacyjno-edukacyjnych zwiększających świadomość społeczną w zakresie zagrożeń wynikających z zanieczyszczeń powietrza oraz podejmowanie działań rozszerzających współpracę o kolejnych partnerów, tak aby działania realizowane były w coraz szerszym zakresie i przynosiły coraz lepsze efekty.

Organizatorami III Kongresu Czystego Powietrza są Samorząd Województwa Mazowieckiego i Zespół Doradców Gospodarczych TOR. Współorganizatorami wydarzenia są Miasto Stołeczne Warszawa i Mazowiecka Agencja Energetyczna sp. z o.o.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: S3XY 27.02.2020r. 07:42
Nie trzeba tak bardzo walczyć. Wystarczy zakazać palenia paliwami stałymi i egzekwować wprowadzone prawo.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE