ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Naimski w USA: "jesteśmy coraz bliżej rozwiązań praktycznych" w kwestii budowy w Polsce elektrowni jądrowej
27.02.2020r. 03:34

"Jesteśmy coraz bliżej rozwiązań praktycznych" w kwestii budowy w Polsce elektrowni atomowej - powiedział w środę w Waszyngtonie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski po spotkaniu z amerykańskim ministrem energetyki Danem Brouillette.

Spotkanie, w którym wziął udział też m.in. minister klimatu Michał Kurtyka, odbyło się w waszyngtońskim ministerstwie energetyki w ramach strategicznego dialogu polsko-amerykańskiego dotyczącego energii.

Naimski ocenił, że w tej dziedzinie relacje między Warszawą a Waszyngtonem są "bardzo dobre" i "załatwianych jest wiele bardzo konkretnych przedsięwzięć, które dotyczą obydwu krajów". Wśród nich wskazał na planowane na ten rok w Polsce wspólne ćwiczenia w dziedzinie bezpieczeństwa cyfrowego oraz współpracę między stronami w kwestii nowych technologii wydobycia węgla, które "będą mniej emisyjne i bardziej efektywne".

Polska delegacja rozmawiała też o dostawach amerykańskiego gazu do Polski. "Kontakty na dostawy gazu LNG z USA są ważne, są podpisane" - stwierdził Naimski. Dodał, że strona amerykańska była zainteresowana postępami prac przy rozbudowanie terminalu w Świnoujściu oraz budowie gazociągu Baltic Pipe.

Omówiono też kwestie relacji z Białorusią. "My w Polsce jesteśmy zainteresowani, by w miarę możliwości, wspomóc Białoruś dostawami ropy naftowej, jeśli to będzie konieczne" - powiedział Naimski. Przypomniał przy tym, że sekretarz stanu USA Mike Pompeo podczas niedawnej wizyty na Białorusi wyraził gotowość do zapewnienia dostaw amerykańskiej ropy do tego państwa.

W ocenie Naimskiego dostawy za pośrednictwem Polski będą możliwe, gdy Białoruś zdecyduje, że ich chce. "To się musi zacząć od momentu, gdy Białorusini kupią ropę naftową, którą będą chcieli dostarczyć do swoich rafinerii. Wtedy my przez nasz system przesyłowy możemy początkowo niewielkie ilości ropy, a z czasem dużo większe, im dostarczyć" - wyjaśniał.

Naimski ocenił, że "jesteśmy coraz bliżej rozwiązań praktycznych" w kwestii budowy w Polsce elektrowni atomowej i odnotował, że po stronie amerykańskiej są partnerzy, którzy w tej sprawie chcą współpracować długoterminowo z Warszawą.
"Będziemy mieli od sześciu do dziewięciu gigawatów w sektorze nuklearnym w roku 2040, 2045, ta decyzja jest za nami. Partnera do tego programu będziemy formalnie zapraszali i wybierali wkrótce" - mówił Naimski. Zdaniem pełnomocnika rządu istotne ogłoszenia w tej sprawie są kwestią kilku lub kilkunastu miesięcy.

Polski program nuklearny dotyczyć będzie "reaktorów dużych, tych o mocy 1000 megawatów i więcej, a będzie ich minimum sześć" - kontynuował Naimski. Będą one budowane w trzech fazach w ciągu 20 lat. "To jest wielki program, ale na (jego) zakończenie będziemy mieli dwadzieścia, trochę więcej niż dwadzieścia procent, energii stabilnie i bezpiecznie produkowanej w elektrowniach atomowych przez następne 60 lat" - zastrzegł.

Naimski uznał, że Polska musi rozwijać bezemisyjne źródła energii, by zbliżać się do celu zeroemisyjności przyjętego przez UE. "My swoją własną polską drogą do tego celu będziemy dążyli" - zapewniał.

Kurtyka uznał, że Stany Zjednoczone są dla Polski strategicznym partnerem "nie tylko w kwestii konwencjonalnych zasobów", ale również "przyszłych źródeł energii". "Rozmawialiśmy na temat innowacji w sektorze energetycznym, a ta część dialogu jest dla nas ważna, bo pozwala nam myśleć, jakiego typu źródła chcielibyśmy w Polsce budować, by odpowiadać na wyzwania związane z ograniczaniem emisyjności naszego miksu" - powiedział.

Czterodniowa wizyta polskiej delegacji w Waszyngtonie potrwa do piątku. W najbliższych dniach przewidziane są m.in. spotkania Naimskiego i Kurtyki z urzędnikami Departamentu Stanu oraz kongresmenami obu amerykańskich partii.

Dodaj nowy Komentarze ( 10 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 10 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: sarkazm 27.02.2020r. 08:01
Dlaczego minister Naimski ogłasza to wszystko w Washingtonie po rozmowach z przedstawicielami rządu USA, a nie w... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 5 | Najnowsza odpowiedź: 01-03-2020r. 16:16 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Teui 27.02.2020r. 09:39
Poziom rozmów, prowadzonej strategii żenujący. Naimski zajmuje sie tak naprawdę energetyka bez odpowiedzialności już... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: histo/eryk 27.02.2020r. 16:17
nie ma co budować, bo nie będzie z czego płacić za ten drogi prąd... na OZE też nie będzie stać 90%tubylców... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Czujny 27.02.2020r. 23:28
Parę dni temu był ciekawy film obrazujący koszty składowania zużytego paliwa i ich realne bezpieczeństwo we Francji i... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Uważny 27.02.2020r. 23:31
Kiedy będzie rzetelna informacja publiczna np. w CIRE Jaka jest kondycja finansowa energetyki atomowej w krajach UE,... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 10 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE