ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Amerykańskie LNG zaczyna mieć problemy w Europie
27.02.2020r. 08:23

Gaz w Europie jest tak tani, że zaczynają z nim przegrywać nawet najtańsze oferty LNG z USA - czytamy w BiznesAlert.pl.

Hiszpańska Naturgy Energy Group nie odebrała dwóch dostaw LNG od amerykańskiego Cheniere. Według Bloomberga powodem była różnica między ceną zakontraktowaną a rynkową rosnąca przez nadpodaż.

Ceny gazu w Azji i Europie spadły wraz z ciepła zimą, rekordowymi zapasami w magazynach, powolnym wzrostem zapotrzebowania oraz istotnym wzrostem podaży surowca. Dodatkowy czynnik obniżający ceny to koronawirus, obniżający poziom zakupów w Chinach, które były dotąd najszybciej rosnącym importerem gazu skroplonego. PetroChina opóźniła już odbiór szeregu ładunków, a kontrahenci tej firmy z Qatargas i Shell szukają sposobu na zmianę terminarza lub szlaku dostaw w tym kierunku. Te warunki utrudniają reeksport LNG z USA.

Ośrodek analityczny BloombergNEF obliczył, że gaz skroplony ze Stanów Zjednoczonych może zostać w Ameryce pomimo rosnącego zapotrzebowania na gaz, na przykład w niemieckim sektorze wytwarzania energii. Może być także problem z uplasowaniem LNG w Azji, bo według Bloomberga japońscy kupcy także rozważają odrzucenie dostaw.
Cheniere zapewnia, że jej kontrakty zawierają zapisy gwarantujące zarobek nawet po rezygnacji z odbioru LNG przez jej klientów. Bloomberg ustalił, że Naturgy zakontraktowało dostawy z terminalu Sabine Pass w cenie 2,49 dolarów za mmBtu i Corpus Christi za 3,50 dolarów. Ceny w Europie bywają już niższe i wahają się między 3 a 4 mmBtu.

Amerykańska Cheniere to partner PGNiG przy jednej z umów na dostawy gazu skroplonego. Kontrakt zakłada dostawy 0,52 mln ton LNG w latach 2019-2022 i ok. 29 mln ton w latach 2023-2042. Oznacza to, że sięgną one około 2 mld m sześc. rocznie po 2022 roku, kiedy Polska zakończy kontrakt jamalski z rosyjskim Gazpromem. Obecne dostawy są symboliczne. Ich los w przyszłości będzie zależał od warunków rynkowych, ale Polacy chwalą się, że dostawy mają trafiać na rynek polski, bo formuła cenowa powoduje, że "cena uzyskana w negocjacjach jest znacznie niższa, niż ta w kontrakcie z Gazpromem".
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Eko 27.02.2020r. 10:53
Zawsze gazoporty przegrają z rurociągami.
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 27-02-2020r. 21:05 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: wojtek 27.02.2020r. 14:52
Pożyjemy zobaczymy (wyniki PGNiG za 2020/2021)...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: cytaty 27.02.2020r. 16:13
"rynkową rosnąca przez nadpodaż"
nowa ekonomia
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE