ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rosja planuje budowę bardziej zaawansowanych pływających elektrowni jądrowych
27.02.2020r. 12:53

Centralne Biuro Projektowe USC-Iceberg z Sankt Petersburga otrzymało zlecenie od przedsiębiorstwa Afrikantov OKBM z siedzibą w Niżnym Nowogrodzie, wchodzącego w skład rosyjskiego koncernu jądrowego Rosatom, na opracowanie do połowy 2020 r. wstępnego projektu zoptymalizowanej pływającej elektrowni jądrowej przeznaczonej na eksport.

Zgodnie z warunkami kontraktu Iceberg ma opracować dokumentację projektową dla zoptymalizowanej, pływającej elektrowni jądrowej o mocy 100 MWe, wyposażonej w reaktor RITM-200M.

Wstępny projekt ma również zawierać ocenę możliwości wykorzystywania obiektu do dostarczania ciepła odbiorcom przybrzeżnym oraz do zasilania zewnętrznego zakładu odsalania wody.

Obliczenia dotyczące kosztów operacyjnych powinny uwzględniać warunki ekonomiczne panujące zarówno w Rosji jak i za granicą.

Pierwsza na świecie pływająca elektrownia jądrowa (FNPP) Akademik Łomonosow, rozpoczęła pracę komercyjną na początku bieżącego roku i zasila miasto oraz port Pewek w Czukockim Okręgu Autonomicznym.
FNPP Akademik Łomonosow jest wyposażona w dwa reaktory KLT-40S, stosowane dotychczas do napędu lodołamaczy arktycznych, które są w stanie wyprodukować do 70 MWe energii elektrycznej i 50 Gcal/h energii cieplnej.

Centralne Biuro Projektowe Iceberg zaproponowało projekt nowej elektrowni FNPP z wykorzystaniem dwóch zmodernizowanych reaktorów RITM-200M zamiast jednostek KLT-40S.

Zastosowanie reaktorów RITM-200M pozwoli zwiększyć moc FNPP do 100 MWe, a także wydłużyć okres pomiędzy kolejnym załadunkiem paliwa jądrowego nawet o dziesięć lat, co wyeliminuje potrzebę magazynowania zużytego paliwa i instalacji szeregu innych urządzeń.

Tymczasem służba prasowa Okręgu Autonomicznego Czukotki poinformowała 20 lutego, że operacja podłączenia FNPP Akademik Łomonosow do miejskiej sieci ciepłowniczej i wodnej zostanie przeprowadzona latem i jesienią 2020 roku i zakończona w 2021 r.
NEInt , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: kreatywny innowator 27.02.2020r. 16:09
czy to będzie łoszarik-2?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE