ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Shell i Gasunie planują budowę elektrowni wodorowej
27.02.2020r. 16:07

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, konsorcjum firm Shell i Gasunie zapoczątkowało projekt, którego efektem ma być uruchomienie wielkoskalowej produkcji wodoru przy wykorzystaniu energii pochodzącej z morskich farm wiatrowych, których moc miałaby wynieść nawet 10 GW.

Produkcja "zielonego" wodoru otrzymywanego z odnawialnej energii elektrycznej pochodzącej np. z morskich farm wiatrowych to szansa na dostarczenie czystego paliwa i dekarbonizację przemysłu, transportu czy ciepłownictwa. To także szansa na zagospodarowanie rosnących nadwyżek energii odnawialnej. Już teraz w okresach dużej wietrzności ceny energii elektrycznej na europejskich giełdach zaczynają spadać poniżej zera. Elektroliza i produkcja czystego wodoru jest szansą na zagospodarowanie tych nadwyżek.

Nad produkcją zielonego wodoru z morskich wiatraków pracują już m.in. największy na świecie inwestor w morskiej energetyce wiatrowej, czyli duński Orsted, który uruchomi pilotażowe instalacje tzw. power-to-gas w Danii i Wielkiej Brytanii.

Swój projekt, o docelowej mocy elektrolizerów rzędu 100 MW, przetwarzający nadwyżki energii elektrycznej z morskich wiatraków w wodór, szykują Niemcy.

Na razie jest jednak mowa tylko o projektach pilotażowych, a skala produkcji elektrolizerów musi mocno wrosnąć, aby udało się obniżyć CAPEX i aby produkcja zielonego wodoru stała się atrakcyjną finansową alternatywą dla tradycyjnego wytwarzania wodoru, w którym produktem ubocznym są emisje CO2.

Obecnie koszt produkcji "czarnego" wodoru jest szacowany na około 1-2 USD/kg, natomiast w przypadku produkcji wodoru z wykorzystaniem odnawialnej energii elektrycznej jest mowa o koszcie kilkukrotnie wyższym. Eksperci z Hydrogen Council przekonują jednak, że wzrost skali produkcji elektrolizerów i dalszy spadek kosztów wytwarzania energii odnawialnej może umożliwić zejście z kosztami produkcji zielonego wodoru do poziomu występującego obecnie w przypadku produkcji H2 z paliw kopalnych.

Osiągnięciu odpowiedniej skali może sprzyjać włączenie się do gry takich potentatów jak koncern paliwowy Shell, który we współpracy z holenderską firmą Gasunie i operatorem portu w Groningen ogłosił plan budowy największej europejskiej instalacji do produkcji zielonego wodoru.
Projekt NortH2 zakłada budowę wielkiej morskiej farmy wiatrowej, której moc może wynieść nawet 3 do 4 GW do roku 2030, a która dekadę później mogłaby zostać rozbudowana nawet do 10 GW. Pierwsze turbiny mają osiągnąć operacyjny status w roku 2027.

Produkcja wodoru z nadwyżek energii odnawialnej wytwarzanej przez morskie wiatraki ma zostać uruchomiona początkowo w Eemshaven, a później może być prowadzona także na morzu. W 2040 roku produkcja wodoru miałaby sięgnąć nawet 800 tys. ton rocznie.

Taka produkcja ma pozwolić na uniknięcie w skali roku emisji CO2 rzędu 7 Mt (dla porównania roczne emisje CO2 największego europejskiego emitenta, czyli Niemiec, w 2019 roku wyniosły 620 Mt).

Shell zaznacza, że projekt będzie wymagać stworzenia efektywnej sieci dystrybucji wodoru, który będzie transportowany m.in. do europejskich fabryk.

Na razie największa europejska instalacja power-to-gas o mocy 6 MW, wykorzystująca energię odnawialną, działa w austriackim Linzu. Inwestycja została zrealizowana w ramach dofinansowanego ze środków unijnych programu H2Future, a w projekt zaangażował się m.in. Siemens, który dostarczył kluczowy komponent instalacji, czyli elektrolizer. Inwestycja zrealizowana w Linzu kosztowała 18 mln euro, z czego 12 mln euro pochodziło ze środków unijnych.

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: ENERGETYCY XXI wieku 27.02.2020r. 23:00
Takie paliwo powinno być zastosowane w budowanej elektrowni OSTROŁĘKA C. Przykład Duński pokazuje właściwą ścieżkę... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 02-03-2020r. 09:29 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: kreatywny innowator 02.03.2020r. 15:30
"budowę elektrowni wodorowej"
wreszcie będą robić fuzję !!!!
na deuterze
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: kreatywny innowator 02.03.2020r. 15:34
ciężki wodór uzyskiwano z elektrowni odnawialnej w Vemork w Telemarku... a z deuteru można robić fuzję impulsową w... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE