ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Śląskie. Szesnaście nowych wniosków ws. budowy spalarni odpadów
27.02.2020r. 18:46

Szesnaście wniosków ws. budowy nowych instalacji termicznego przetwarzania odpadów trafiło do urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego. W obowiązującym planie gospodarki odpadami na lata 2016-2022 już wcześniej umieszczono osiem takich zakładów.

Jak wynika z czwartkowej informacji Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, o nowych wnioskach poinformowała podczas lutowego posiedzenia Regionalnej Rady ds. Energii w woj. śląskim członkini zarządu tego województwa Izabela Domogała.

"Z niepokojem patrzymy na liczbę propozycji zgłaszanych w ramach naszego województwa. Pod koniec stycznia otrzymaliśmy wnioski obejmujące w sumie szesnaście dodatkowych instalacji" - mówiła Domogała.

Przypomniała, że w obowiązującym Planie gospodarki odpadami dla województwa śląskiego na lata 2016-2022 wskazano już osiem takich instalacji planowanych do realizacji, z których do tej pory powstała jedna (w elektrociepłowni Fortum w Zabrzu).

Przedstawiciele urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego akcentowali, że termiczne przekształcanie może być tylko uzupełnieniem kompleksowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Wskazywali, że w doborze metod zagospodarowania odpadów termiczne przetwarzanie odpadów jest w hierarchii na przedostatniej pozycji, przed składowaniem.

Urzędnicy marszałka przypomnieli jednocześnie, że budowa instalacji termicznego przetwarzania odpadów nie będzie już dofinansowywana ze środków UE, wobec czego priorytetem powinny być zapobieganie i przygotowanie do ponownego użycia oraz recykling odpadów.

Domogała uściśliła, że największym obecnym wyzwaniem jest osiągnięcie podwyższonych poziomów recyklingu (zgodnie ze znowelizowaną ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w tym roku poziom ten wyniesie 50 proc.), a także przygotowanie do ponownego użycia odpadów komunalnych zgodnie z modelem gospodarki obiegu zamkniętego.

Potrzebna do tego jest poprawa jakości selektywnej zbiórki odpadów, a szczególnie bioodpadów, ponieważ bez ich organicznego recyklingu osiągnięcie ustawowo określonych poziomów nie będzie możliwe.

"Musimy dążyć do spełnienia nowych, zdecydowanie ambitniejszych, poziomów recyklingu odpadów komunalnych. Gminy będą je obliczały w odniesieniu do ogólnej masy wytworzonych odpadów komunalnych, a nie jak dotychczas tylko wybranych frakcji materiałowych, co stanowi fundamentalną różnicę" - zaznaczył Bogdan Pasko z departamentu ochrony środowiska urzędu marszałkowskiego
Domogała zaznaczyła jednocześnie, że region na tle innych odznacza się najwyższym w kraju poziomem recyklingu odpadów komunalnych, wynoszącym 42 proc. (przy udziale termicznego przekształcania odpadów nieprzekraczającym 10 proc.).

"Zależność jest następująca, im większy poziom recyklingu, tym mniejsza konieczność termicznego przetwarzania odpadów" - mówiła członkini zarządu woj. śląskiego.

Uczestniczący w posiedzeniu kierownik ds. rozwoju projektów Fortum Power and Heat Polska Krzysztof Karolczyk przekonywał, że zabrzańska elektrociepłownia koncentruje się na odzysku energii, która w postaci ciepła wraca do mieszkańców.

"Wykorzystujemy frakcję nadsitową odpadów, która aktualnie stanowi ogromny problem na polskim rynku. Pracujemy też nad projektem własnej linii do produkcji paliwa, aby wykorzystać w największym stopniu potencjał energii tkwiący w odpadach" - zadeklarował Karolczyk.

Podsumowując obrady Rady jej przewodniczący, wiceprezydent Rybnika Janusz Koper zaznaczył, że samorządowcy od dawna wskazują na trudności w zagospodarowaniu frakcji nadsitowej, której zgodnie z polskimi przepisami nie można już składować. "Dlatego też niezbędne jest podjęcie inicjatywy, która w systemowy sposób rozwiązałaby ten problem" - wskazał.

Koper za potrzebne uznał otwarcie się gmin na nowe rozwiązania technologiczne. "Po drugie, biorąc pod uwagę cele energetyczno-klimatyczne, które stawiają sobie państwa w innych częściach świata, na przykład Indie, założenia unijne w tym zakresie powinniśmy traktować jako minimum działań do zrealizowania" - ocenił.

Regionalna Rada ds. Energii to powołane przez ŚZGiP w 2013 r. gremium o charakterze opiniotwórczym i konsultacyjnym, skupiające przedstawicieli samorządu woj. śląskiego, samorządów lokalnych, instytucji kompetentnych w dziedzinie energii, firm sektora energetycznego oraz instytucji naukowych

ŚZGiP jest największą organizacją samorządu lokalnego w regionie i jedną z największych w Polsce. Zrzesza 140 jednostek samorządu, w tym wszystkie 19 miast woj. śląskiego.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE