ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Południowy Korytarz Gazowy zacznie działać jesienią 2020 roku
28.02.2020r. 11:18

Południowy Korytarz Gazowy z Azerbejdżanu do Włoch zacznie działać jesienią 2020 roku - poinformował cytowany przez BiznesAlert.pl minister energii Azerbejdżanu Perwiz Szahbazow podczas spotkania z Kurtem Donnelly, doradcą zastępcy sekretarza stanu USA ds. dyplomacji energetycznej.

- Jestem wdzięczny Stanom Zjednoczonym za wsparcie projektu Południowego Korytarza Gazowego. (...) dzięki temu Południowy Korytarz Gazowy zostanie zrealizowany do jesieni bieżącego roku - powiedział minister Szahbazow.

Południowy Korytarz Gazowy ma długość ponad 3,5 tys kilometrów i składa się z trzech elementów.

Pierwszy element to gazociąg Baku-Tbilisi-Erzurum inaczej zwany Gazociągiem Południowokaukaskim.

Drugim elementem jest gazociąg TANAP czyli Gazociąg Transanatolijski biegnący przez terytorium Turcji, aż do granicy z Grecją. Roczna przepustowość tej magistrali wynosi w początkowej fazie 16 mld m sześc. gazu rocznie, z docelową przepustowością 31 mld m sześc. w 2026 roku.
Trzecim elementem jest gazociąg TAP czyli Gazociąg Transadriatycki. Biegnie od granicy z Turcją przez Grecję, Albanię do Włoch po dnie Morza Adriatyckiego. Na początku jego roczna przepustowość ma wynieść 10 mld m sześc. rocznie, a docelowo do 23 mld m sześc. rocznie.

Te trzy elementy stanowią całościowo projekt Południowego Korytarza Gazowego, który jest wspierany przez Komisje Europejską jako narzędzie do dywersyfikacji źródeł pozyskiwania gazu do państw Unii Europejskiej. Pierwsze dwa zostały już ukończone, trwają prace nad gazociągiem TAP, którego budowa jest zaawansowana w ok. 92 procent.

Źródłem surowca dla tej magistrali jest pole gazowe Szah-Deniz o zasobach ok. 1,2 biliona m sześc. gazu - przypomina BiznesAlert.pl.
Oilexp , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE