ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Lądowa odnoga TurkStream biegnąca przez Turcję może być opóźniona
28.02.2020r. 15:14

Saudyjska firma Arkad, która jest głównym wykonawcą gazociągu, zobowiązała się do ułożenia pierwszego etapu prac na długości 308 km w ciągu 250 dni. Pierwszy etap ma zostać zakończony 1 czerwca 2020 roku - czytamy w BiznesAlert.pl.

Operator Bułgartransgaz podał, że po pięciu miesiącach pracy ułożona i zespawana została jedynie jedna trzecia planowej długości pierwszego etapu czyli 103 km. Na plac budowy zostało dostarczone 240 km rur. Obszar budowy o długości 162 km został oczyszczony.

Bułgartransgaz zaznaczył, że zgodnie z prawem całkowitą odpowiedzialność za terminowość wykonanych prac ponosi główny wykonawca, a sam operator nie ma możliwości wpływać na sposób i organizację pracy.

(582x456)TurkStream i lądowe części opr. Teknoblog

To byłoby już trzecie opóźnienie lądowej części gazociągu TurkStream. Pierwsze związane z wyborem wykonawcy miało miejsce na początku 2019 roku. Przetarg, którego ogłoszenie miało odbyć się na początku lutego został rozstrzygnięty w kwietniu. Wygrała go mało znana w Europie, saudyjska firma Arkad, która zaproponowała najniższą cenę oraz najszybszy czas pracy przy realizacji projektu.

Według Bułgartransgazu zwycięskie konsorcjum nie dostarczyło niezbędnych dokumentów w wymaganym terminie. W wyniku tego, operator zadecydował, że prace zrealizuje konkurencyjne konsorcjum, włosko-niemiecko-luksemburskie GDEB.
Arkad zaskarżył tę decyzję w Komisji Ochrony Konkurencji, natomiast GDEB złożył pozew do Najwyższego Sądu Administracyjnego. Proces miał rozpocząć się w październiku, jednak we wrześniu GDEB wycofał swój pozew, dzięki czemu 14 września 2019 roku Bulgartransgaz podpisał ostatecznie umowę z saudyjskim Arkadem.

Pierwotnie, gazociąg liczący 474 km biegnący od granicy tureckiej do granicy serbskiej przez terytorium Bułgarii miał być gotowy do 1 stycznia 2020 roku.

Przez opóźnienie, gaz z Turkstream do Serbii i dalej na północ, będzie mógł popłynąć pełnym strumieniem dopiero od 2021 roku. Roczny wolumen przesyłu ma docelowo wynieść 11 mld m sześc. rocznie. W bieżącym roku przez bułgarski system przesyłowy do Serbii zostaną przesłane cztery miliardy metrów sześc. gazu - czytamy w BiznesAlert.pl.

Bulgartransgaz/TASS , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE