ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Australijczycy zaczęli ograniczać moc elektrowni OZE
28.02.2020r. 17:49

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, w ostatnich miesiącach 2019 roku w Australii miało miejsce znaczące ograniczanie mocy, z jaką pracowały odnawialne źródła energii. Wynikało to z dyspozycji australijskiego operatora systemu elektroenergetycznego, ale także z indywidualnych decyzji samych operatorów farm wiatrowych i fotowoltaicznych.

Informację o ograniczeniach mocy, z jaką pracowały elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne, podał Australijski Operator Rynku Energii (AEMO).

W głównej sieci elektroenergetycznej w ramach tzw. National Electricity Market, obejmującej wschodnie stany Australii, w czwartym kwartale 2019 roku ograniczenia odpowiadały 6-procentom całkowitej generacji, co było najwyższym poziomem w historii australijskiego rynku energii.

Główną przyczyną tego zjawiska były wezwania AEMO do ograniczenia pracy pięciu farm słonecznych - czterech w Wiktorii i jednej w Nowej Południowej Walii, co miało być podyktowane względami bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego w sytuacji występujących na niespotykana skalę pożarów.

Decyzja została odebrana przez operatorów elektrowni OZE jako kontrowersyjna i miała być powodem specjalnie zwołanego w tym celu spotkania AEMO z producentami energii odnawialnej.

Portal RenewEconomy pisze, że pięć dużych i stosunkowo nowych farm słonecznych - Wemen, Karadoc, Bannerton i Gannawarra w Wictorii, a także Broken Hill w Nowej Południowej Walii ograniczało produkcję nawet o połowę, kiedy AEMO zidentyfikowało problemy z pracą systemu w przypadku wystąpienia awarii sieci w innym miejscu.
Jednak zaniżanie generacji było spowodowane również decyzjami samych operatorów elektrowni OZE - co wynikało ze spadku cen energii elektrycznej na rynku hurtowym.

AEMO zauważa, że w ciągu kwartału tzw. ujemne ceny na energię elektryczną przyczyniły się do ograniczenia średniej produkcji z OZE w stanie Południowa Australia. Ograniczenie produkcji energii pochodzącej z projektów słonecznych i wiatrowych w ciągu ostatniego kwartału 2019 roku miało być najwyższe właśnie w dniach, kiedy notowano ujemne ceny na rynku spot.

Najwyższe ograniczenie mocy elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych miało wystąpić w ostatnim kwartale 2019 r. w dniu 11 listopada, kiedy o godz. 13 zredukowano moc źródeł OZE o niemal 1 GW. W tym momencie występowało małe zapotrzebowanie na energię, a jej cena na rynku spot spadła aż do -343,3 AUD/MWh, czyli około -890 PLN/MWh.

Australijczycy podkreślają rekordowy przyrost mocy w energetyce odnawialnej w 2019 r., który wpłynął na spadek hurtowych cen energii elektrycznej w ostatnim kwartale ub.r. - pomimo, a może nawet ze względu na znaczny spadek produkcji energii z węgla.

AEMO podaje, że hurtowe ceny energii elektrycznej na rynku spot w Australii wynosiły w ostatnim kwartale 2019 roku średnio około 72 AUD/MWh (ok. 186 PLN/MWh), co oznaczało spadek o 1/5 w porównaniu z czwartym kwartałem 2018 r. i były to jednocześnie najniższe ceny od 2016 r.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Eko 29.02.2020r. 19:55
Chyba przeinwestowali. Jak by w Polsce była cena minus 890zł/MWh to warto wtedy kupić grzejnik i wystawić za okno.... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE