ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Minister klimatu zapowiada nowe regulacje m.in. dla klastrów i offshore
02.03.2020r. 16:37

Minister klimatu Michał Kurtyka zapowiedział w poniedziałek, że zaproponuje zmiany regulacji w obszarach m.in. klastrów i spółdzielni energetycznych, czy morskiej energetyki wiatrowej. Ministerstwo nie wyklucza też modyfikacji projektu polityki energetycznej.

"Energetyka na naszych oczach się demokratyzuje, znaczenia nabiera wymiar jej lokalny" - mówił o transformacji energetycznej Kurtyka podczas konferencji "Nowy ład polskiej energetyki. Szanse i zagrożenia transformacji", zorganizowanej przez Frontier Economics i portal Wysokie Napięcie. Podał przykład bardzo szybko rozwijającej się ostatnio fotowoltaiki.

Jak wskazał, lokalny wymiar energetyki będzie elementem transformacji energetycznej, ale aby doszło w tym obszarze do przełomu, potrzebne są pewne elementy wsparcia i regulacji. "Będziemy chcieli w najbliższym czasie zaproponować rozwiązania regulacyjne, odblokowujące lokalny wymiar energii" - oświadczył Kurtyka. Jako przykład tego wymiaru podał klastry i spółdzielnie energetyczne.

Jego zdaniem, transformacja uda się, gdy uwolniony zostanie odpowiedni potencjał inwestycyjny. "Można to robić za pomocą właściwych systemów wsparcia. (...) Chcemy zaproponować zmodyfikowaną ustawę o wietrze na morzu biorąc pod uwagę uwagi z konsultacji publicznych projektu" - powiedział minister. Jak dodał Kurtyka, wśród modyfikacji miałyby się znaleźć "ramy finansowania potężnych inwestycji". Jego zdaniem, "jakość energii" z wiatru na morzu jest dla systemu atrakcyjna, a w ciągu dekady powinniśmy mieć 8 GW, "a być może i więcej" mocy zainstalowanej w morskich wiatrakach.
Kurtyka ocenił, że polski system elektroenergetyczny w nadchodzących latach będzie silnie ewoluował. Jak mówił, "de facto stoimy przed wyzwaniem zbudowania równoległego, zeroemisyjnego systemu" o podobnej skali do tego istniejącego. Według ministra klimatu, polski system w dzisiejszej formie cierpi na brak elastyczności, a ministerstwo musi myśleć o ewolucji przez pryzmat zwiększenia elastyczności i będzie ją promować.

Minister klimatu wskazał też na potencjalny problem, przed jakim staną dominujące w polskim modelu rynku energii pionowo zintegrowane podmioty - spółki energetyczne. Transformacja wymaga kapitału, w tym kontekście podmioty te staną przed dylematem, jak dostosować swoją strukturę do zróżnicowanych możliwości pozyskiwania kapitału - mówił Kurtyka. Dziś kapitał bardzo trudna pozyskać w dla przedsięwzięć w obszarze energetyki konwencjonalnej - wyjaśnił.

Wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński zaznaczył z kolei, że resort chce jeszcze popracować nad projektem Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. i rozważyć, co jeszcze da się w nim zrobić, żeby np. ułatwić rozwój źródeł odnawialnych. Wkrótce zobaczymy pierwsze efekty tych prac - zapewnił.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE