ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Luty pod znakiem rekordowej produkcji energii eklektycznej z wiatru
04.03.2020r. 05:48

Luty 2020 roku zakończył się wzrostem zapotrzebowania na energię elektryczną w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego o 2,1 proc., przy wzroście krajowej produkcji o 1,3 proc. Na uwagę zasługuje rekordowa generacja energii z wiatru przy zdecydowanym spadku produkcji w elektrowniach na węgiel brunatny.

Jak wynika z danych publikowanych przez ENTSO-E w ubiegłym miesiącu krajowe źródła wyprodukowały 12,38 TWh energii elektrycznej netto, wobec 12,216 TWh rok wcześniej. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że w tym roku luty jest o jeden dzień dłuższy, co w praktyce oznacza cały wzrost zawdzięczamy w kalendarzowi i gdy nie jeden "dodatkowy" dzień mielibyśmy do czynienia ze spadkiem.

(945x555)

Analizując strukturę wytwarzania możemy zaobserwować zdecydowanie niższą r/r produkcję energii elektrycznej w elektrowniach na węglu brunatnym, których produkcja spadła o 13,9 proc. do 2,7 TWh. Mniej energii wyprodukowały również elektrownie na węglu kamiennym o 3,5 proc. zamykając luty produkcją na poziomie 5,992 TWh. Natomiast w lutym zdecydowanie więcej energii, niż rok wcześniej dostarczyły źródła gazowe (17,8 proc.) oraz elektrownie wiatrowe (+32 proc.). Te ostanie odnotowały rekordową produkcję na poziomie 2,14 TWh, co jest wynikiem lepszym niż rok wcześniej o ponad 0,6 TWh.

(819x442)

Krajowe zapotrzebowanie na energię elektryczną w lutym wyniosło prawie 14,15 TWh i było wyższe niż rok wcześniej o 2,1 proc. Jednak i w tym przypadku, wzrost ten to efekt dłuższego o jeden dzień miesiąca i gdyby nie to mielibyśmy do czynienia ze spadkiem.

Nasze saldo wymiany transgranicznej w lutym według danych ENTSO- E wyniosła nieco ponad 0,8 TWh, co oznacza, że utrzymuje się sytuacja zdecydowanej przewagi importu energii nad eksportem. Rok wcześniej saldo było na poziomie 0,6 TWh, a w styczniu wyniosło ok. 0,7 TWh.

Zmiany w produkcji energii elektrycznej z gazu komentuje Andrzej P. Sikora z Instytutu Studiów Energetycznych

W lutym 2020 r. produkcja energii elektrycznej (EE) z gazu ziemnego w Polsce była o 17,8% większa niż rok temu (914 804 MWh wobec 776 866 MWh) zgodnie z danymi ENTSO-E. W strukturze produkcji EE luty 2020 pokazuje 8 proc. wobec 6 proc. rok wcześniej. Dane EIA Energy Information Administration (Amerykańska Agencja Energetyczna) pokazują, że "stany magazynowe europejskich magazynów gazu ziemnego są znacznie powyżej średniej i są o 48 proc. wyższe niż pięcioletnia (2015 - 19) średnia dla lutego. Jest to głównie w wyniku niezwykle ciepłej pogody w ostatnich miesiącach i ponadprzeciętnego importu w 2019 r. W styczniu 2020 r. średnia temperatura w Europie był o 0,36° wyższa niż poprzednio rekordowo wysoka średnia, ustalona w 2007 roku, i 5,58° wyższa niż średnia z ostatnich 30 lat. Temperatury w północnej i północno-wschodniej Europie, gdzie popyt na gaz ziemny do ogrzewania pomieszczeń jest najwyższy, były w styczniu 2020 r. o około 10° wyższe niż średnia z 30 lat."

Pełna treść komentarza


Zmiany w produkcji energii elektrycznej z węgla komentuje Waldemar Szulc z Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie

Zakończył się miesiąc luty. Też trochę nietypowy (29 dni, w tym 20 dni roboczych). Zmniejszeniu uległa produkcja na węglu kamiennym za te dwa miesiące r/r ok. - 1,1 TWh (-8,1 proc.) a na węglu brunatnym r/r ok. -1,05 TWh (-15,2 proc.). Istotnym powodem jest trwałe wyłącznie bloku 1 w Elektrowni Bełchatów i bloku 4 w Elektrowni Pątnów (to razem mniej o ok. 500 MW). Istotne też jest zwiększenie planowych ubytków mocy elektrowni węglowych. Powodem są długie postoje modernizacyjne w celu dostosowania do wymagań emisyjnych Konkluzji BAT. Suma planowych niedyspozycyjności JWCD w roku 2020 jest o ponad 1300 MW większa niż w tym okresie w roku poprzednim.

Pełna treść komentarza
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Worty 04.03.2020r. 08:20
W dzisiejszej epoce jeśli ktoś spala węgiel brunatny to jest kretynem. Środowiskowe skutki a zwłaszcza uśmiercanie... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 04-03-2020r. 09:55 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Zgryzik 04.03.2020r. 12:07
Tak, proponuje wyłączyć elektrownie na węgiel brunatny juz jutro o 8.00 rano. Wtedy nie będzie takich idiotycznych... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ekologik 04.03.2020r. 15:04
krety... ni/nie pracują odkrywkowo... a na wyrobiska należy patrzeć w sposób zrównoważony z perspektywą gospodarki... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE