ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Tauron dla bocianów z nowym wsparciem
05.03.2020r. 15:22

Tauron Dystrybucja i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach zawarły porozumienie ws. współpracy na rzecz ochrony bociana białego.

Energetycy nie pierwszy raz działają razem z RDOŚ na rzecz bocianów. Spółka od lat zabezpiecza w tym zakresie linie energetyczne na całym swoim terenie.

- Bociany upodobały sobie słupy energetyczne, w związku z czym na południu Polski na naszej infrastrukturze mamy prawie 1600 gniazd. Działania energetyków z Taurona przy gniazdach są prowadzone pod nadzorem ornitologów i ekspertów od ochrony środowiska - mówi Marcin Marzyński z Tauron Dystrybucja.

W pierwszych dniach marca w Boruszowicach (gmina Tworóg) gniazdo bocianie zostało przeniesione przez służby techniczne Taurona w nieodległe, ale bardziej bezpieczne niż dotychczas miejsce. Wcześniej słup pod gniazdo został przez energetyków wymieniony na nowy, a na nim zabudowana została specjalna platforma, która zapewnia stabilną konstrukcję nośną dla domowiska ptaków.

Planowane działania będą miały przede wszystkim charakter edukacyjny, a jednym z ich efektów będą materiały i aktywności poświęcone bocianom i sposobom ich ochrony. Współpraca może dotyczyć również interwencji i pielęgnacji przy gniazdach i samych ptakach. Zdarza się, że gniazda zakładane przez ptaki na słupach energetycznych stwarzają zagrożenie, zarówno dla nich samych, jak i dla linii energetycznych oraz dla ludzi. Bocianie gniazdo, budowane przez lata, potrafi osiągnąć wagę kilkuset kilogramów, a nawet kilku ton.

- Współpraca z Tauronem to również dla RDOŚ kontynuacja dotychczas podejmowanych działań. Dyrekcja realizuje obecnie projekt renowacji 12 gniazd na terenie całego województwa. Pierwsze gniazda już zostały odrestaurowane - wyjaśnia Mirosława Mierczyk-Sawicka, p.o. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach. - Kolejne prace planowane są w okresie jesienno-zimowym, kiedy bociany odlecą do ciepłych krajów - dodaje.

Bocian biały w Polsce objęty jest ścisłą ochroną gatunkową i wymaga ochrony czynnej, polegającej głównie na zabezpieczeniu jego miejsc lęgowych. W Polsce gniazduje ponad 50 tys. par tych ptaków. Ponad 60% z nich swoje gniazda zakłada na słupach energetycznych.
Tauron

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: ZZ 06.03.2020r. 10:21
50 000 bocianich par. Czyli 50 000 x 2 = 100 000 dorosłych bocianów. Można przyjąć, że w gnieździe wychowują 2 młode... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE