ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kurtyka: polskie spółki energetyczne mogą wybrać niemiecką ścieżkę transformacji przy pozbywaniu się aktywów węglowych
13.03.2020r. 08:13

Polskie spółki energetyczne, które mają w ciągu najbliższych lat odchodzić od węgla, mogą wybrać niemiecką ścieżkę transformacji energetycznej opartej na oddzieleniu aktywów węglowych od obsługi sieci i aktywów mniej emisyjnych, jak gaz i zeroemisyjnych, jak OZE i atom. Mówił o tym minister klimatu Michał Kurtyka w rozmowie z agencja Reuters - czytamy w BiznesAlert.pl.

- Polskie firmy energetyczne, które produkują energię elektryczną głównie z węgla mogą rozważyć reorganizację struktury wytwarzania podobnie, jak to zrobiły przedsiębiorstwa niemieckie. Dokonały one wymiany aktywów wycofując się z węgla i koncentrując się na zielonej energii - powiedział minister klimatu Michał Kurtyka cytowany przez agencję Reuters.

Produkcja energii elektrycznej opartej na węglu ciąży od kilku lat na wynikach finansowych polskich państwowych grup energetycznych - PGE, Taurona, Enei i Energi. Ministerstwo Aktywów Państwowych zapowiedziało w ubiegłym miesiącu powstanie nowego modelu funkcjonowania branży.
Banki coraz częściej unikają wspierania spółek zależnych od węgla. Kurtyka ocenił, że dostawcy kapitału dzielą firmy na te z aktywami wydobywczymi i te bez nich. - Ta różnica jest obecnie znacząca. Grupy energetyczne zastanawiają się, jak przeprowadzić optymalizację, by uwolnić potencjał inwestycyjny - powiedział minister Reutersowi. - Taka optymalizacja zaszła w Niemczech i uważam, że będzie również przedmiotem refleksji w Polsce - dodał. Odniósł się w ten sposób do serii skomplikowanych wymian aktywów między niemieckimi gigantami energetycznymi RWE i EON, które podzieliły swoje firmy, w celu pozbycia się aktywów węglowych. Oddzieliły wówczas elektrownie opalane paliwami kopalnymi od obsługi sieci i źródeł odnawialnych, a także od działalności detalicznej, handlu i usług.

Michał Kurtyka dodał, że Polska planuje podwoić obecną moc zainstalowaną przy źródłach OZE, w tym morskiej energetyki wiatrowej, energetyki słonecznej i jądrowej. Polska planuje zbudować pierwszą elektrownię jądrową w ciągu najbliższych 20 lat, a Kurtyka powiedział, że nasz kraj jest w trakcie najbardziej zaawansowanych rozmów ze USA w sprawie tego projektu. Dopytywany przez agencję Reuters Michał Kurtyka nie podał daty, kiedy Polska, która opiera produkcję energii elektrycznej w ponad 73 procentach na węglu, będzie w stanie całkowicie zrezygnować z paliw kopalnych - czytamy w BiznesAlert.pl.
Reuters , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: przesada 13.03.2020r. 15:45
Kapitulanctwo klimatyczne w pełni. Lektura obowiązkowa dla działaczy związków zawodowych górnictwa oraz energetyki.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: histo/eryk 13.03.2020r. 17:27
w 1939 też byli silni zwarci gotowi i mieliśmy sojuszników za morzami 6 mln tego nie przeżyło... organizatorów nikt... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Socyal 24.03.2020r. 08:51
Wszelkiego rodzaju spółki konsultingowe i prawnicze będą miały robotę na kilkadziesiąt lat. Nikomu do niczego... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE