ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Polityka klimatyczno - energetyczna a ubóstwo energetyczne w Polsce
18.03.2020r. 05:07

dr hab. prof. US Rafał Nagaj ("Rynek Energii" - nr 1/2020)
Celem artykułu jest ocena czy polityka klimatyczno - energetyczna oddziaływała na poziom ubóstwa energetycznego w Polsce w latach 2007 - 2018. Wyniki badań wskazały, że polityka energetyczna i klimatyczna, a tym samym ceny nośników energii w znikomym stopniu kształtują poziom ubóstwa energetycznego, a głównym czynnikiem wpływu są zmiany w dochodach do dyspozycji gospodarstw domowych w Polsce.

Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Sum 19.03.2020r. 07:52
Ja w takim artykule podałbym ceny energii elektrycznej w latach (jest coś takiego ale na słabo widocznym wykresie), ceny energii cieplnej i ceny gazu też w latach, wreszcie wynagrodzenia (chociażby średnie) i dochody gospodarstw domowych w latach. Na to nałożyłbym wskaźniki inflacji i dopiero wtedy rozpocząłbym analizę i wyciąganie wniosków. Tak artykuł jest nieczytelny. Do tego w ogóle nie podano przyczyn znacznej poprawy wskaźników ubóstwa. One prawie na 100% leżą poza polityką klimatyczną i szerzej poza energetyką. A ta owszem miała jakiś wpływ do 2018 roku, ale znaczne przyspieszenie nastąpiło po badanym okresie (ceny CO2).
Wygląda na to, że artykuł próbuje udowadniać tezę, że polityka klimatyczna nie ma prawie żadnego wpływu na kondycję ekonomiczną Polaków. A ta teza jest moim zdaniem nie oparta na faktach.
PS
Energetyka dzięki swojej efektywności poprawiła dobrobyt ludzi (udział kosztów energii w wydatkach zapewne dość systematycznie spada od lat). No to ma za swoje, teraz ma wydawać na politykę klimatyczną, ludzie to przeżyją. Może i tak ale w świetle ostatnich zdarzeń widać miałkość polityki klimatycznej bo zajmuje się nieistotnymi problemami ludzkości.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: cyborg 21.03.2020r. 14:09
Wniosek o braku wpływu polityki klimatycznej UE na wzrost ubóstwa energetycznego w Polsce jest o tyle nieuprawniony, że w omawianym okresie państwo w celu odroczenia skutków wzrostu koszów produkcji energii elektrycznej czasowo (do wyborów prezydenckich) wprowadziło mechanizmy ręcznego sterowania cenami energii elektrycznej w powiązaniu z dopłatami z budżetu państwa, zamrażając ceny dla gospodarstw cenowych. Te transfery z budżetu państwa też powinny być objęte analizą, bo przecież ich koszt pośrednio obciąża Polaków.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Myślący_inaczej 24.03.2020r. 08:44
Pominięto zupełnie wpływ programu 500+, który ma tutaj kluczowe znaczenie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE