ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

"Nature Energy": za kryzys klimatyczny odpowiadają najbogatsi
18.03.2020r. 08:39

To najzamożniejsi są najbardziej odpowiedzialni za globalny kryzys klimatyczny. Taką ocenę sytuacji przedstawia pismo "Nature Energy".

W pierwszym tego rodzaju badaniu dotyczącym 86 krajów naukowcy z University of Leeds zestawili dane uzyskane z Unii Europejskiej i Banku Światowego, aby obliczyć, w jaki sposób różne grupy dochodowe wydają swoje pieniądze.

Im człowiek bogatszy, tym więcej potrzebuje energii. Niezależnie od kraju, w którym mieszkają, najbogatsza jedna dziesiąta ludzi zużywa około 20 razy więcej energii, niż najuboższe 10 proc. Różnica jest szczególnie duża. jeśli chodzi o transport - najbogatsi zużywają aż 187 razy więcej paliwa, niż najbiedniejsi. Nic dziwnego - najuboższych rzadko stać na samochód.

W bardziej sprawiedliwy sposób zużywana jest energia do gotowania i ogrzewania. Jednak i tak najzamożniejsze 10 proc. ludzi zużywa około jednej trzeciej energii, co prawdopodobnie wynika z większego metrażu ich domów i apartamentów.

Okazało się, że najbogatsze 10 proc. konsumentów zużywa też ponad połowę energii wydatkowanej na transport. Podobne wyniki dawały wcześniejsze badania - dowodzące, że 15 proc. brytyjskich podróżnych wykonuje 70 proc. wszystkich lotów. Najbogatsi latają zdecydowanie najdalej, podczas gdy 57 proc. populacji Wielkiej Brytanii w ogóle nie lata za granicę.

Autorzy ostrzegają, że o ile nie nastąpią znaczące zmiany polityki, zużycie energii w gospodarstwach domowych do roku 2050 zużycie energii może wzrosnąć dwukrotnie w porównaniu z poziomem z roku 2011. Nawet, jeśli poprawi się efektywność energetyczna.
Zdaniem autorów publikacji, aby zapewnić wszystkim godne życie - chroniąc jednocześnie klimat i ekosystemy - rządy mogłyby zmniejszyć popyt na transport indywidualny dzięki lepszemu transportowi publicznemu, wyższym podatkom od większych pojazdów i opłatom za częste loty dla osób, które spędzają najwięcej czasu na wakacjach. Ważna jest także modernizacją mieszkań.

Szybsze zelektryfikowanie pojazdów również mogłoby poprawić sytuację, chociaż wcześniejsze badania sugerują, że nawet wtedy zapotrzebowanie na transport autami musi zostać zmniejszone, aby ograniczyć obciążenie związane z wykorzystaniem zasobów oraz produkcją i dystrybucją energii elektrycznej.

Porównując ze sobą zużycie energii w poszczególnych krajach autorzy badania ustalili, że aż 20 proc. obywateli Wielkiej Brytanii znajduje się wśród 5 proc. największych światowych odbiorców energii, wraz z 40 proc. obywateli niemieckich i całą populacją Luksemburga.

Dla porównania w Chinach do czołowych 5 proc. konsumentów energii zalicza się tylko 2 proc Chińczyków. A w Indiach odsetek ten jest 100 razy mniejszy (0,02 proc.).

20 proc najuboższych Brytyjczyków zużywa ponad pięć razy więcej energii na osobę, niż miliard niezamożnych mieszkańców Indii.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: przesada 18.03.2020r. 14:40
Mowa o naukowcach, czy marksistowskich ideologach? Dlaczego porównano tylko zużycie energii na osobę, a nie... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 19-03-2020r. 08:32 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: liczyk 19.03.2020r. 11:15
klimat to drobiazg...
30000 USD zysku to jedno 80 letnie życie ludzkie
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE