ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Elektrownie OZE Grupy Energa - Elektrownia Wodna Brąswałd
20.03.2020r. 16:20

Energa przedstawia przegląd wszystkich zarządzanych elektrowni OZE. Odnawialne źródła energii są wpisane w strategię Grupy Energa na lata 2016-2025. Energa jest na tym polu liderem w skali kraju. Na początku 2020 ponad 30 proc. miksu wytwórczego koncernu stanowi energia elektryczna wytwarzana ze źródeł odnawialnych.

Energa jest właścicielem 46 elektrowni wodnych, pięciu farm wiatrowych oraz dwóch farm fotowoltaicznych. Łączna moc tych siłowni to 444 MW. Spółka nadal rozbudowuje instalacje wiatrowe na lądzie, prowadzi projekty fotowoltaiczne, oraz w perspektywie długoterminowej, projekty farm wiatrowych na morzu, tzw. offshore. W kwietniu 2019 r. rozpoczęto prace przy budowie Farmy Wiatrowej Przykona o mocy 30 MW. Zakończenie inwestycji i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie planowane jest na II kwartał 2020 roku.Historia

Elektrownia Wodna Brąswałd zbudowana została na wykopanym w 1934 r. kanale, który połączył rzekę Łynę oraz trzy jeziora: Mosąg, Śledzinek i Orzołek. Wykopanie kanału skróciło bieg rzeki i pozwoliło ominąć mnóstwo zakoli dzięki czemu uzyskano możliwość spiętrzenia wody do wysokości 8,7 m. W latach 1935/36 zbudowano most betonowy i jaz regulacyjny. Budowę budynku elektrowni rozpoczęto 1936 r. Produkcja prądu ruszyła w 1937 r. W czasie II WŚ elektrownia nie uległa uszkodzeniu i już w czerwcu 1945 r. wznowiła pracę.

W otwartych komorach siłowni zamontowane są dwie turbiny Kaplan'a, które napędzają dwa synchroniczne generatory o łącznej mocy 2160 KW. W latach 2003/4 w elektrowni przeprowadzono modernizacje obwodów sterowniczych i zabezpieczających pracę generatorów. Od tej pory, dzięki możliwości zdalnego śledzenia parametrów pracy urządzeń, elektrownia nie wymaga stałej obecności personelu technicznego.

Elektrownie wodne są ważnym elementem w łańcuchu wytwarzania energii elektrycznej w Grupie Energa. Są stale modernizowane i remontowane, przez co ich skuteczność energetyczna utrzymywana jest na bardzo wysokim poziomie.

Dane techniczne:

ilość turbin: 1
typ: turbina Kaplana
firma: Voith
obroty/minutę: 300
układ konstrukcyjny: pionowa
moc zainstalowana: 910 kW
przepływ: 13,1 m3/s
generator typu: SFW 530/14-20, synchroniczny
firma: SIEMENS-Schuckert
napięcie generatora: 5,25 kV
napięcie wzbudzenia: 0,1 kV
obroty/minutę: 300
Energa

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE