ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Ropa naftowa o 60 proc. tańsza niż na początku roku
23.03.2020r. 11:31

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Notowania ropy naftowej rozpoczynają kolejny tydzień od ruchów w pobliżu wieloletnich minimów cenowych. Zarówno notowania ropy Brent, jak i WTI, poruszają się w okolicach 20-25 USD za baryłkę. Są to poziomy aż o około 60 proc. niższe niż jeszcze na początku bieżącego roku.

Ograniczenia w funkcjonowaniu globalnej gospodarki kładą się cieniem na perspektywach popytu na ropę naftową. Mieszkańcy wielu krajów zostali wezwani do pozostawania w domach, co ogranicza aktywność konsumentów. Również wiele branż w sektorach przemysłu oraz usług przestawiło się na "tryb przetrwania", walcząc o uniknięcie bankructwa. Chociaż pierwszy szok na rynkach finansowych już minął, doprowadzając do dużych przecen m.in. na rynku ropy naftowej, to negatywne dane z gospodarki zapewne będą się pojawiać jeszcze przez dłuższy czas.

(1200x799)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Negatywne nastroje na rynku ropy naftowej są potęgowane przez niepewność dotyczącą podaży tego surowca. Wraz z końcem marca wygasa porozumienie naftowe OPEC+, co oznacza, że kraje wydobywające ropę naftową od kwietnia nie będą już objęte żadnymi formalnymi limitami produkcji. Wiele z nich, z Arabią Saudyjską na czele, już zapowiedziała zwiększenie wydobycia, co skutkuje obserwowaną obecnie wojną cenową.

W krótkoterminowej perspektywie notowania ropy naftowej mogą pozostać pod presją podaży i niewykluczone jest ich zejście poniżej poziomu 20 USD za baryłkę. Niemniej, rynek ropy jest już obecnie mocno wyprzedany, a na rynku fizycznym panuje duży popyt na ropę naftową, która na obecnych poziomach cenowych jest kupowana w celu jej magazynowania. To oznacza, że długoterminowo wielu traderów wierzy w to, że notowania ropy naftowej powrócą na wyższe poziomy.

(1200x800)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE