ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku drożeje
24.03.2020r. 08:06

Ropa w USA zyskuje drugą sesję, w reakcji na działania podjęte przez amerykańską Rezerwę Federalną, aby wesprzeć gospodarkę USA - informują maklerzy.

Baryłka ropy WTI w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 24,32 USD, po zwyżce ceny o 4,11 proc.

Ropa Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 28,01 USD za baryłkę, wyżej o 3,63 proc.

Rezerwa Federalna USA poinformowała w poniedziałek, że uruchomi zakup nieograniczonej liczby obligacji w celu utrzymania niskich kosztów finansowania zewnętrznego i ustanowi programy zapewniające przepływy kredytowe do korporacji, a także do władz stanowych i lokalnych.

Fed zamierza dokonać zakupu obligacji rządowych i papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką (MBS) "w kwotach potrzebnych do zapewnienia płynnego funkcjonowania rynku i skutecznego przekazywania polityki pieniężnej do szerszych warunków finansowych i gospodarki", a także zakupi komercyjne papiery wartościowe zabezpieczone hipoteką.

Rezerwa Federalna będzie wspierać "przepływ kredytów do pracodawców, konsumentów i firm poprzez ustanowienie nowych programów, które łącznie zapewnią do 300 miliardów dolarów nowego finansowania". Zostanie on wsparty o 30 miliardów dolarów z Funduszu Stabilizacji Wymiany Skarbu Państwa.

Fed "spodziewa się również wkrótce ogłosić ustanowienie programu pożyczek biznesowych, który będzie wspierał udzielanie pożyczek kwalifikującym się małym i średnim przedsiębiorstwom".

Tydzień temu Fed podał, że zakupi co najmniej 500 miliardów dolarów Treasuries i 200 miliardów dolarów agencji MBS.

Tymczasem na rynku ropy możliwy jest sojusz USA i Arabii Saudyjskiej w celu ustabilizowania cen ropy na globalnych giełdach paliw. Poinformował o tym amerykański sekretarz ds. energii Dan Brouillette.
Brouillette wskazał, że możliwość sojuszu amerykańsko-saudyjskiego w sprawie ropy to jeden z rozważanych pomysłów na stabilizację cen surowca po najsilniejszych spadkach cen ropy od wielu lat.

"Istnieje wiele, wiele pomysłów, które pojawiają się w przestrzeni politycznej, to jeden z nich" - powiedział przedstawiciel amerykańskiego resortu energii.

"Nie wiem, czy zostanie to przedstawione w jakikolwiek formalny sposób" - zastrzegł.

Brouillette odniósł się do doniesień z zeszłego tygodnia, że niektórzy amerykańscy urzędnicy z resortu energii opowiadają się za zawiązaniem sojuszu z Arabią Saudyjską w celu wsparcia notowań ropy, które od początku 2020 r. spadły o 65 proc. w reakcji na pandemię koronawirusa i wojnę cenową na rynku ropy prowadzoną przez A.Saudyjską i Rosję.

W ub. tygodniu Brouillette ogłosił plany zakupu 30 mln baryłek ropy w ramach ogólnego planu zakupu nawet 77 mln b, aby wesprzeć producentów ropy w USA. Na razie Departament Energii USA stara się uzyskać od amerykańskiego Kongresu zgodę na przyznanie 3 mld USD na pokrycie kosztów zakupu ropy.

Analitycy oceniają, że w 2020 r. może nastąpić najmocniejszy spadek zużycia ropy na świecie, od kiedy rozpoczęto publikację danych na ten temat w połowie lat 60. ubiegłego wieku. Do tej pory największy spadek popytu na ropę na świecie nastąpił w 1980 roku, gdy zużycie surowca spadło o 2,6 mln baryłek dziennie.

Na zakończenie poniedziałkowej sesji ropa w USA zyskała 4,2 proc., podczas gdy w ub. tygodniu staniała o 29 proc. - najmocniej od 1991 r.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE