ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Termin składania ofert na elektrownie jądrową Belene wydłużony
24.03.2020r. 08:10

Z powodu pandemii koronawirusa Bułgaria przedłuży termin składania wiążących ofert na budowę elektrowni jądrowej Belene - poinformowała agencja Reuters.

Termin składania wiążących ofert w postępowaniu, które ma wyłonić inwestora dla drugiej w Bułgarii elektrowni jądrowej w Belene został ustalony pierwotnie na koniec kwietnia. Jednak zgodnie z niedzielnym oświadczeniem bułgarskiej minister energii Temenużki Petkowej termin ten ma zostać przesunięty ze względu na utrudniony dostęp inwestorów do dokumentacji warunkach epidemii koronawirusa. Póki co minister nie podała nowego terminu, ale zastrzegła, że nie będzie to znacząca zmiana. - Może to być miesiąc, półtora miesiąca przesunięcia -zapowiedziała.

W ubiegłym roku rząd Bułgarii ogłosił listę pięciu podmiotów, kandydatów na inwestora dla drugiej w kraju elektrowni jądrowej w Belene. Wśród tych podmiotów są: rosyjski Atomenergoprom, południowokoreańska państwowa firma Korea Hydro & Nuclear Power, chińska CNNC, francuski Framatome oraz amerykański General Electric. Pierwsze trzy firmy chcą zostać generalnym inwestorem. Natomiast Framatome i General Electric zadeklarowała gotowość udziału w przedsięwzięciu jako podwykonawcy i dostawcy urządzeń.

W projekt ma być zaangażowana Bułgarska Krajowa Spółka Energetyczna (NEK), która wniesie aportem przeprowadzone dotychczas inwestycje o wartości 1,5 mld euro, w tym zatwierdzony teren budowy oraz dwa rosyjskie reaktory typu WWER 1000+.
Bułgarski rząd oczekuje, że koszty projektu nie przekraczać 10 mld euro, a elektrownia rozpocznie działalność nie później niż 10 lat po zawarciu umowy z inwestorem.

Projekt budowy elektrowni jądrowej Belene liczy już ponad 35 lat. Był kilkakrotnie wstrzymywany i wznawiany. Ostatnią decyzję o reaktywowaniu budowy podjęto w czerwcu 2018 roku.

Obecnie w Bułgarii funkcjonuje jedna elektrownia jądrowa w Kozłoduju, z dwoma rosyjskimi reaktorami o mocy 1000 MW każdy. Pokrywa ona 35 procent zapotrzebowania krajowego na energię elektryczną.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE