ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGNiG Termika wybuduje w Przemyślu elektrociepłownię gazową
24.03.2020r. 11:30

W drugim kwartale 2020 roku rozpocznie się budowa elektrociepłowni gazowej w Przemyślu - poinformowała PGNiG Termika. Zgodnie z umową z wykonawcą budowa ma potrwać ok. 17 miesięcy.

Jak informuje spółka budowa elektrociepłowni gazowej w Przemyślu ma wzmocnić system ciepłowniczy w regionie. Rozpoczęcie budowy planowane jest w drugi kwartale 2020 roku i według umowy z wykonawcą potrwa ona ok. 17 miesięcy.

- To kolejne przedsięwzięcie tego typu realizowane przez PGNiG Termika w Polsce. Naszym celem jest wzrost udziału ciepła systemowego wśród mieszkańców Przemyśla i zapewnienie Im bezpieczeństwa energetycznego. Elektrociepłownia zasilana gazem ziemnym oznacza czyste powietrze dla całego regionu przemyskiego - podkreślił Jarosław Głowacki, prezes spółki.

Obecnie jedynym źródłem dla przemyskiego systemu ciepłowniczego jest Ciepłownia Zasanie, która wytwarza ciepło, spalając miał węglowy. Jej aktualna moc to 80 MW. Po oddaniu do eksploatacji nowej gazowej elektrociepłowni, całkowita moc systemu ciepłowniczego Przemyśla wzrośnie o 10,7 MW. Nowa elektrociepłownia gazowa okresach letnich będzie zastępować ciepłownię Zasanie, zaś w okresach zimowych będzie dla niej mocnym wsparciem, tworząc jeden system ciepłowniczy.

Jak podkreśla PGNiG Termika, dzięki nowej gazowej elektrociepłowni emisja dwutlenku siarki zmniejszy się o 32 tony rocznie, emisja dwutlenku węgla o 4,3 tys. ton rocznie, a pyłów o 4,5 tony rocznie w stosunku do emisji związanych z eksploatacją Ciepłowni Zasanie.
- W sytuacji, w której wszyscy zmagamy się z zagrożeniem epidemicznym, informacja o inwestycji daje nadzieję, że nasz rozwój i dbałość o zdrowie mieszkańców może się odbywać i odbywa się zgodnie z planem. To może jeszcze nie ukoronowanie walki o lepsze powietrze, ale z pewnością bardzo ważny jej etap. Dla rozwijającego się turystycznie Przemyśla i Ziemi Przemyskiej to także kolejny argument, aby podziwiać nasze zabytki i przyrodę, oddychając pełną piersią - powiedział Wojciech Bakun, Prezydent Miasta Przemyśla.

W 2019 roku PGNiG Termika oraz władze samorządowe Przemyśla i Zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Przemyślu, które zarządza Ciepłownią Zasanie, podpisały porozumienie. Wszystkie strony zobowiązały się w nim do podjęcia wspólnych działań w zakresie poprawy bezpieczeństwa energetycznego Przemyśla, w tym produkcji energii elektrycznej oraz ciepła w wysokosprawnej kogeneracji na potrzeby miejskiej sieci ciepłowniczej.

Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Metrolog, jej koszt to 29,4 mln zł. Projekt współfinansowany przez UE w ramach Funduszu Spójności (Instytucja Wdrażająca -NFOŚiGW), Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, poddziałanie 1.6.1. "Źródła wysokosprawnej kogeneracji", kwota dofinansowania wynosi nieco ponad 5,6 mln zł.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: gazer 24.03.2020r. 12:05
Projekt z 2015 roku realizowany dopiero w 2020???
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: akcjonariuszek energetyczny 24.03.2020r. 17:20
A złoże "Przemyśl" wyeksploatowało już kilkanaście mldm3. Na co czekają?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE