ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Premier Rumas: rosyjskie firmy będą dostarczać ropę na Białoruś bez premii
24.03.2020r. 15:08

Rosyjskie przedsiębiorstwa będą dostarczać ropę na Białoruś bez premii - poinformował we wtorek w Mińsku premier Siarhiej Rumas. Wcześniej Moskwa informowała o osiągnięciu porozumienia z Mińskiem w sprawie dostaw tego surowca.

"Białoruś od końca ubiegłego roku negocjowała, by (rosyjska) ropa dla naszych rafinerii była sprzedawana bez premii. Dosłownie w sobotę osiągnęliśmy porozumienie z rządem rosyjskim, że wszystkie rosyjskie przedsiębiorstwa będą mogły dostarczać ropę bez premii" - powiedział Rumas.

Szef białoruskiego rządu wyjaśnił, że dotychczas premia dla dostawców wynosiła 11,7 USD za tonę ropy. Obecnie dostawcy zaoferują Białorusi zniżkę w wysokości 7 USD, a pozostałe 4,7 USD "weźmie na siebie rząd Federacji Rosyjskiej".

Rumas dodał, że w ostatnich miesiącach Rosnieft i inne firmy nie zgadzały się na dostawy bez premii, nalegając na doliczanie jej do ceny.

"Białoruś będzie wybierać te firmy, które zaproponują lepsze warunki" - powiedział. "Priorytetowo będziemy traktować te firmy, które w trudnym dla nas czasie (pierwszy kwartał 2020 roku) dostarczały nam ropę bez doliczania premii" - dodał.

"Dlatego nie jest powiedziane, że Rosnieft będzie wśród dostawców" - oświadczył.

Białoruś i Rosja od 1 stycznia nie mają podpisanych kontraktów na dostawy surowca dla Mińska. Moskwa nie zgodziła się na zniżki, a dotychczasowi dostawcy - największe rosyjskie firmy, żądały dodatkowej premii za każdą tonę ropy.

Mińsk umawiał się na niewielkie dostawy z pomniejszymi eksporterami z Rosji. Poszukuje też alternatywnych kierunków dostaw, m.in. przez porty w krajach bałtyckich, Ukrainę, a także przez Polskę. Mińsk kupił już w sumie kilkaset tysięcy ton ropy, m.in. z Norwegii i Azerbejdżanu.
Dwie białoruskie rafinerie naftowe zmuszone zostały do działania przy ograniczonych mocach z powodu braku odpowiedniej ilości surowca.

Po tym jak załamał się rynek ropy naftowej, 11 marca premier Białorusi przekazał Rosji nowe propozycje w sprawie dostaw ropy.

"Sytuacja ostatnio się zmieniła, ceny ropy upadły. W związku z tym strona białoruska przedstawiła rosyjskiej nowe propozycje dla jej przedsiębiorstw. Strona rosyjska przyjęła je i obiecała w ciągu kilku dni skonsultować się z firmami naftowymi i dać odpowiedź" - mówił wówczas Rumas.

W sobotę rząd Rosji poinformował w komunikacie, że premierzy obu krajów osiągnęli zasadnicze porozumienie dotyczące parametrów współpracy w kwestii zakupów ropy.

"Realizacja tych porozumień (w sferze naftowej) pozwoli zapewnić dostawy rosyjskiej ropy do rafinerii na Białorusi w pełnym wymiarze i na uzgodnionych warunkach" - podano w sobotnim komunikacie służby prasowej rządu Federacji Rosyjskiej po rozmowie telefonicznej Michaiła Miszustina z Rumasem.

Wcześniej w sobotę prezydent Alaksander Łukaszenka powiedział, że "Rosja całkowicie zaakceptowała białoruskie propozycje dotyczące dostaw ropy".

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE