ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

WANO: Świetlana przyszłość przed operatorami elektrowni jądrowych
24.03.2020r. 16:08

"Kierowanie Światowym Stowarzyszeniem Operatorów Elektrowni Jądrowych (WANO) w czasach, gdy rośnie szacunek dla energetyki jądrowej jako niezawodnego i niskoemisyjnego źródła energii elektrycznej jest ekscytującą perspektywą" - powiedzieli Ingemar Engkvist, nowy CEO i Tom Mitchell prezes zarządu WANO w wywiadzie dla "World Nuclear News".

Przemawiając niedawno w siedzibie głównej organizacji w Londynie, Ingemar Engkvist i Tom Mitchell podkreślili, że ich entuzjazm we wprowadzeniu WANO w czwartą dekadę istnienia odzwierciedla nie tylko ich miłość do branży, ale także optymizm co do jej przyszłości.

Optymizm ten jest stosunkowo nowy, powiedział I. Engkvist, wspominając o trudnej decyzji jaką musiał podjąć jako dyrektor zarządzający E.ON Kärnkraft Sverige i OKG AB (Oskarshamn's Kraftgrup AB, dotyczącej zamknięcia bloków Oskarshamn 1 i 2 nie z powodów technologicznych, ale ekonomicznych. "Od 2005 r. realizowaliśmy bardzo duży projekt wydłużenia okresu eksploatacji i zwiększenia mocy reaktorów Oskarshamn 1 i 2, ale do 2015 r. zmieniły się warunki rynkowe, podatek "jądrowy" został podwyższony i kiedy przeprowadziliśmy ponownie analizę finansową stwierdziliśmy, że oba bloki nigdy nie będą rentowne i wobec tego postanowiliśmy wycofać się z tego projektu." I. Engkvist powiedział, że z wielką przykrością wspomina moment poinformowania kierowników elektrowni Oskarshamn o tej decyzji, ponieważ byli oni słusznie dumni z elektrowni i jej wkładu w gospodarkę i środowisko Szwecji.

Energetyka jądrowa jako część rozwiązania problemu zmian klimatu ułatwiła decyzję T. Mitchellowi dołączenia do kierownictwa WANO. T. Mitchell był prezesem i dyrektorem generalnym Ontario Power Generation w Kanadzie, gdzie był odpowiedzialny za 10 reaktorów CANDU i nadzorował ukończenie kilku nowych projektów hydroelektrycznych oraz odejście od wytwarzania energii elektrycznej z węgla.

"Technologia energii jądrowej oferuje prawdopodobnie najbardziej praktyczny sposób rozwiązywania problemów związanych ze zmianami klimatu" - powiedział T. Mitchell. "Tak więc pewność, że WANO nadal koncentruje się na bezpieczeństwie i niezawodności energetyki jądrowej, promując w ten sposób
jej dalsze stosowanie i rozwój daje mi inspirację do życia i dalszego działania".

Każde z regionalnych centrów WANO - Atlanta, Paryż, Moskwa i Tokio - organizuje przeglądy dla swoich członków, ale regułą jest, że każdy zespół przeglądowy ma w swoim składzie członków z innego centrum. "Takie podejście zapewnia świeże spojrzenie i unikanie regionalnych stereotypów" - powiedział I. Engkvist. Dodał, że przeglądy przynoszą obopólną korzyść polegającą na tym, że członkowie zespołów przeglądowych wracają do swoich elektrowni jądrowych z przykładami dobrych praktyk, które zaobserwowali u innych.

WANO planowało otwarcie tego lata nowego oddziału w Szanghaju w Chinach. Start oddziału został jednak opóźniony z powodu wybuchu koronawirusa, ale pracownicy, którzy będą tam pracować, są już szkoleni w Wielkiej Brytanii i będą zdobywać doświadczenie w pracy w centrach regionalnych. Ostatecznie, po uzgodnieniu i akceptacji przez członków WANO, oddział w Szanghaju stanie się piątym regionalnym centrum WANO, które będzie obsługiwać swoich członków w Azji. Według World Nuclear Association w Azji budowane są 33, a tylko w samych Chinach planowane są 42 nowe bloki jądrowe.

WANO opublikowało niedawno zaktualizowany dokument Cele i kryteria wydajności (PO&Cs) jako "złota norma" dla operacji bezpieczeństwa jądrowego, powiedział I. Engkvist dodając, że publikacja ta będzie dostępna na całym świecie 1 lipca br. WANO wydało także nowy dokument Atrybuty efektywności kierownictwa jądrowego, który został opracowany przez 16 prezesów zarządów i admirałów z jej centrów regionalnych. T. Mitchell powiedział, że ponieważ WANO jest "neutralna technologicznie" dokument ten odnosi się do operatorów wszystkich typów reaktorów. "Kierownictwo oznacza sposób zachowania, a nie systemy i procesy i dlatego ta publikacja koncentruje się na zachowaniu oczekiwanym od liderów" - dodał.

Kolejną publikacją organizacji jest wydana niedawno biała księga "Nowe projekty/nowi inwestorzy a przemysł jądrowy", która ma wesprzeć nowych operatorów elektrowni jądrowych. "Poprzeczka oczekiwań dla nowych krajów w obszarze energetyki jądrowej jest tak samo wysoka, jak dla operatorów
istniejących elektrowni jądrowych" - skomentował publikację I. Engkvist.

Wytyczne w białej księdze stanowią uzupełnienie przeglądów WANO realizowanych przed rozpoczęciem wdrażania energetyki jądrowej, których celem jest ocena stopnia przygotowania członka organizacji do operowania nową elektrownią jądrową. Na wcześniejszym etapie projektów jądrowych państwa wdrażające energetykę jądrową mogą zaprosić również misje Zintegrowanego Przeglądu Infrastruktury Jądrowej (INIR) MAEA.

T. Mitchell powiedział, że w pewnych przypadkach istnieje bezpośrednia współpraca między WANO i MAEA. "Od 2011 r. uruchomiono na świecie 56 reaktorów, a 100 jednostek zostanie uruchomionych w ciągu 15-20 lat" -powiedział. "To ogromny zasób doświadczeń, które udało nam się zebrać i
podsumować we współpracy z MAEA i innymi organizacjami, w tym Światowym
Stowarzyszeniem Jądrowym (WNA)".

WANO opracowuje również program wsparcia dla operatorów małych reaktorów modułowych (SMR). T. Mitchell powiedział: "Chcielibyśmy, aby nasi członkowie wiedzieli, że jeśli zdecydują się na wdrożenie różnych technologii, możemy zapewnić im niezbędne wsparcie. Jeśli technologie te wymagają od nas różnych spojrzeń na określone obszary, ponieważ są one prostsze i mniejsze , wtedy uwzględnimy to w naszym podejściu."
Powiedział, że przyszłość energetyki jądrowej nie będzie wymagała wyboru między wielkoskalowymi reaktorami i SMR-ami. "To nie jest wybór albo - albo kiedy mówimy o możliwości budowy reaktorów w zakresie od 5 megawatów do 1500 megawatów, ale wybór wielkości reaktora będzie prawdopodobnie bardziej uzależniony od warunków geograficznych i indywidualnych potrzeb każdego kraju".

I. Engkvist powiedział, że rozwijają się nowe technologie i zmieniają się polityki energetyczne, ale bezpieczne i niezawodne działanie elektrowni jądrowych teraz i w przyszłości pozostaje priorytetem każdego członka WANO.
T. Mitchell dodał: "Jeśli naprawdę zamierzamy osiągnąć redukcję emisji w określonym czasie to wspieranie naszych członków w przedłużaniu okresu eksploatacji elektrowni jądrowych, budowanie nowych bloków jądrowych i wprowadzanie nowych technologii jądrowych pozwala energetyce jądrowej stać się częścią reakcji na zmiany klimatu ".Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: kreatywny innowator 18.05.2020r. 15:12
z wykorzystaniem deuteru w każdym gospodarstwie domowym żaden operator nie będzie potrzebny
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE