ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MAP: koszt paliwa z odkrywki Złoczew konkurencyjny rynkowo
24.03.2020r. 17:20

Prognozowany koszt paliwa ze złoża węgla brunatnego Złoczew, kalkulowany dla całego cyklu działalności, jest konkurencyjny rynkowo - napisał w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda.

Podkreślił jednocześnie, że dane o ewentualnej cenie energii ze Złoczewa mają charakter wrażliwy, stanowią tajemnicę spółki PGE GiEK i nie mogą być obecnie upublicznione. Wskazał też, że do uwzglednienia w ocenie ekonomicznej projektu nalezy uwzglednic równiez kwestie opłat srodowiskowych, przede wszystkim zwiazanych z kosztami uprawnien do emisji wynikajacymi z polityki klimatycznej UE.

Jak zaznaczył Gawęda, podanie całkowitego kosztu inwestycji - w tym nakładów inwestycyjnych na udostepnienie złoza - bedzie mozliwe po przedstawieniu do informacji publicznej decyzji, co do dalszego kierunku prac i po zakonczeniu przez PGE GiEK analiz w tym zakresie.

Wiceminister podkreślił też w odpowiedzi na interpelację, że uzyskanie przez spółkę koncesji na wydobycie ze złoża "nie bedzie tozsame z rozpoczeciem realizacji tej inwestycji". "Jej realizacja zalezec bedzie w głównej mierze od otoczenia regulacyjnego w kraju i Unii Europejskiej" - zaznaczył Gawęda.
Do wydania koncesji niezbędna jest decyzja środowiskowa, od której odwołanie rozpatruje obecnie Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska. Termin rozpatrzenia został wyznaczony na 29 maja.

Zasoby złoża Złoczew, rozciągające się na przestrzeni ok. 10 km na terenie kilku gmin, szacowane są na kilkaset milionów ton węgla brunatnego. Według PGE GiEK, w latach 30. węgiel ze Złoczewa zastąpiłby paliwo z innych, wyczerpywanych odkrywek i zagwarantowałby dalsze działanie elektrowni Bełchatów.

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: Wujo 24.03.2020r. 17:42
Smoleń umarł ale kabaret Tey może zostać reaktywowany. Gawęda będzie świetnym następcą.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: energetyk 20 25.03.2020r. 08:10
Kogo Pan minister chciał zadowolić tą informacją? Lub kogo ostrzec, że nieuzależniane od trendu kontynuujemy prace w... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: asd 25.03.2020r. 10:08
Konkurencyjny z czym? Z węglem kamiennym ze śląskich kopalń? Normalnie wiadomość godna TVP.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: histo/eryk 26.03.2020r. 15:19
ta aktywa mają przynajmniej pokrycie w węglu biedaszybów a nie w pustych zerach na papierze FED... chindie tę wojnę z... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE