ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Dom Maklerski BOŚ pierwszym członkiem giełdowego rynku rolnego na TGE
25.03.2020r. 06:15

Od początku marca br. GK GPW uruchomiła pilotaż giełdowego rynku rolnego w ramach projektu Platforma Żywnościowa. Dom Maklerski BOŚ S.A. jako pierwszy podmiot został dopuszczony do działania na Rynku Towarów Rolno-Spożywczych prowadzonym przez Towarową Giełdę Energii.

Uruchomienie Platformy Żywnościowej było poprzedzone podpisaniem umowy w dniu 29 stycznia 2019 r. między Towarową Giełdą Energii, Giełdą Papierów Wartościowych i Izbą Rozliczeniową Giełd Towarowych, tworzących konsorcjum a Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa (KOWR), ponieważ to jemu, jako podległej instytucji wykonawczej Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi powierzyło skoordynowanie wdrożenia projektu. KOWR jest liderem konsorcjum, w skład którego wchodzą także Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego. Środki finansowe na pokrycie kosztów realizacji projektu pochodzą z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu GOSPOSTRATEG.

Platforma Żywnościowa Giełdowego Rynku Towarów Rolno-Spożywczych (RTRS), jako pionierskie rozwiązanie na polskim rynku, wprowadzające standardy obrotu giełdowego towarami rolno-spożywczymi, została uruchomiona 1 marca br.

"To jest początek porządkowania, budowania uczciwego rynku rolnego" - mówił na konferencji prasowej w dniu 26 lutego br. Jan Krzysztof Ardanowski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
"Platforma to możliwość uzyskania odpowiedniej, takiej jaka jest na rynku ceny i jednocześnie gwarancja pewności transakcji. Jednocześnie jest to pokazywanie poziomu cen jakie kształtują się realnie na rynku, a to ważna dla rolników informacja, zwłaszcza na rynkach lokalnych" - podkreślał.Nowa platforma umożliwia zawieranie transakcji na rynku spot pszenicy, a wraz z rozwojem projektu planowane jest wprowadzenie dodatkowych towarów, m.in. innych gatunków zbóż, kukurydzy czy rzepaku, a w dalszej perspektywie również kontraktów terminowych na te towary. Podstawą funkcjonowania Platformy Żywnościowej, są: Towarowa Giełda Energii (TGE), Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych (IRGiT) i Magazyny Autoryzowane oraz domy maklerskie. TGE organizuje obrót, prowadzi notowania oraz System Magazynów Autoryzowanych. IRGiT jest odpowiedzialna za obsługę zabezpieczeń i rozliczeń finansowych.

"Cieszę się, że DM BOŚ jest pierwszym domem maklerskim na rynku Towarów Rolno-Spożywczych. Z pewnością ugruntuje to naszą mocną pozycję w świadczeniu usług w obszarze rynków towarowych" - powiedział Radosław Olszewski, prezes DM BOŚ. - "Jesteśmy bardzo aktywnym biurem na rynkach towarowych. Od wielu lat uczestniczymy w kształtowaniu się mechanizmów giełdowego obrotu energią elektryczną, gazem ziemnym i prawami majątkowymi, z roku na rok umacniając swoją pozycję. Dlatego też liczymy na rozwój tego nowego segmentu rynku" - dodał.
Sieć Magazynów Autoryzowanych, pokrywająca docelowo obszar całego kraju, umożliwia fizyczne rozliczenie transakcji z dostawą towaru. Na giełdowym rynku rolnym Magazyny Autoryzowane są odpowiedzialne za weryfikowanie jakości i przechowywanie towaru będącego w obrocie giełdowym oraz realizację fizycznego rozliczenia transakcji giełdowych. Obecnie sieć obejmuje już 15 Magazynów Autoryzowanych.

Laboratorium odwoławcze zapewnia prowadzenie badań odwoławczych na zlecenie uczestników obrotu, a jednostka kontrolno-autoryzacyjna ma weryfikować spełnienie wymagań techniczno-organizacyjnych przez Magazyny Autoryzowane.

(1200x675)
Źródło: TGE

Od marca do sierpnia br. będzie trwał pilotaż rynku, podczas którego TGE i IRGiT nie będą pobierać opłat od uczestników za przystąpienie i zawieranie transakcji.


Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Nelia 25.03.2020r. 13:51
Dobrze by było rynek żywności bardziej kontrolować, bo sprawa wygląda tak, że klienci za żywność płacą dużo, a... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE