ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Katowice zamierzają zmienić zasady dotacji do wymiany kotłów
24.03.2020r. 19:49

Podwyższenie kwoty dotacji do wymiany kotłów węglowych i skrócenie okresu, w którym można ponownie wnioskować o taką dopłatę - to proponowane przez samorząd Katowic główne założenia zmian w tamtejszym programie dotacji do wymiany systemów ogrzewania.

We wtorek miasto poinformowało o umieszczeniu na katowickiej platformie konsultacji społecznych projektu zmiany miejscowej uchwały ws. zasad i trybu postępowania przy udzielaniu dotacji celowej na realizację zadań z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz kryteriów wyboru inwestycji do finansowania.

Główne założenia zmian to: zwiększenie dofinansowania z 6 do 10 tys. zł na montaż kotła z podajnikiem na pellet lub pompy ciepła do centralnego ogrzewania; dotacja będzie mogła pokryć do 80 proc. kosztów kwalifikowanych takiej wymiany.

Druga główna propozycja to skrócenie okresu udzielenia kolejnej dotacji z 10 do 5 lat. Ta zmiana ma zachęcić mieszkańców, którzy kilka lat temu zmienili stare kotły węglowe na nowsze kotły na to samo paliwo, do szybszego przejścia na bardziej ekologiczne źródła ciepła.

"Walka o czyste powietrze to jedno z najważniejszych wyzwań dla Katowic i całej Metropolii. Największy nacisk postawiliśmy na wymianę starych kotłów węglowych, które są głównym źródłem smogu" - zapewnił cytowany w informacji miasta jego prezydent Marcin Krupa.

"Tzw. kopciuchy zastępowane są głównie ogrzewaniem gazowym i elektrycznym. Tylko w 2019 r. dofinansowaliśmy wymianę 1174 pieców, a na ten rok przyjęliśmy ponad 1,5 tys. wniosków. Cały czas pracujemy też nad tym, by nasz system walki ze smogiem był coraz skuteczniejszy" - dodał Krupa.

"W zeszłym roku powołałem Radę ds. poprawy jakości powietrza. Zespół ekspertów wypracował zestaw propozycji, które chcemy wprowadzić w życie. Pierwszy krok to zmiana zasad przyznawania dotacji, zwiększenie możliwość częstszego ubiegania się o nią, ale także wyeliminowanie dotacji na ogrzewanie olejowe i węglowe" - zasygnalizował prezydent Katowic.

Wśród zmian w projekcie uchwały zrezygnowano z dotowania zmiany systemu ogrzewania na olejowe (ze względu na brak takich wniosków od wielu lat) oraz na węglowe kotły z podajnikiem na paliwo stałe.
Inną projektowaną zmianą jest rozszerzenie dopuszczanej akredytacji kotłów o jednostki akredytacyjne z obszaru UE. Dotychczas atesty na kotły mogły być wydane wyłącznie przez polskie instytucje; po zmianach będą przyjmowane atesty wydane na terenie całej UE.

Już jesienią ub. roku katowicki samorząd sygnalizował, że podobnie sformułowane zmiany w programie dotacyjnym zaproponowała działająca w tym mieście dziewięcioosobowa Rada ds. Poprawy Jakości Powietrza (w składzie m.in. z zewnętrznymi ekspertami czy lekarzami).

Jesienią do pierwszych konsultacji trafiły propozycje Rady: wzrostu kwoty dotacji z 6 tys. zł do 10 tys. zł do zmiany systemu ogrzewania z węglowego na pompę ciepła lub kocioł na biomasę, a także skrócenia okresu, w którym mieszkańcy będą mogli powtórnie wnioskować o dopłatę do wymiany kotła węglowego na bardziej ekologiczny - z 10 lat do 7 lat.

We wtorek miasto przypomniało, że prowadzi też wiele innych działań na rzecz ochrony jakości powietrza. W toku jest projekt o wartości 100 mln zł zakładający docieplenie 45 budynków użyteczności publicznej. Do walki z niską emisją przyczyniają się kontrole Straży Miejskiej, realizowane m.in. z użyciem drona.

Jednym z priorytetowych zadań w Katowicach jest też według miasta rozwój komunikacji publicznej. Trwa budowa trzech centrów przesiadkowych typu Park and Ride o wartości ponad 260 mln zł, a ostatnio miasto zakupiło za ponad 100 mln zł 108 nowoczesnych autobusów - w tym 5 elektrycznych.

Katowice zapewniają też, że trwają prace związane z budową nowej linii tramwajowej (ostatnio jednak miasto wycofało się z wykorzystania unijnego dofinansowania pod kątem budowy nowej linii do południowych dzielnic).

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE