ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ceny uprawnień do emisji po ostrych spadkach odbijają
25.03.2020r. 11:05

Koronawirus i jego wpływ na gospodarkę sprawiły, że ceny uprawnień CO2 spadły ciągu miesiąca o ponad 40 proc. Podczas dzisiejszej, zorganizowanej w imieniu Polski, aukcji cena poszła jednak w górę.

Ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla podobnie jak energii elektrycznej i surowców energetycznych notują w marcu ostre spadki. W miniony poniedziałek aukcja EUA została rozliczona po kursie 14,60 euro, niższą cenę odnotowano ostatnio w czerwcu 2018 roku. We wtorek jednak cena na aukcji zdecydowanie odbiła do poziomu 16,25 euro. Podczas dzisiejszej aukcji, podczas której na uprawnienia były sprzedawane w imieniu Polski, tendencja wzrostowa się utrzymał i akcja została rozliczona pod kursie 16,95. Wzięło w niej udział 19 podmiotów, które zgłosiły zapotrzebowanie na prawie 6,141 mln uprawnień, wobec oferowanych 5,332 mln .

(1078x525)

- Po osiągnięciu 22-miesięcznego minimum w poniedziałek, referencyjny kontrakt na emisję dwutlenku węgla miał wczoraj wzrostowy dzień. Ogólny nastrój na rynku już rano był pozytywny, ponieważ rządy i banki centralne zapewniają płynności na rynkach, aby poradzić sobie z negatywnymi skutkami gospodarczymi Covid-19 - komentuje Tomasz Marek Bujacz, senior corporate trader w firmie Vertis Environmental Finance.

Zwraca on uwagę, że we wtorek kontrakt otworzył się 40 centów powyżej poniedziałkowej ceny rozliczeniowej i dalej rósł dzięki silnej aukcji. Niektórzy uczestnicy zaczęli uruchamianie funkcji stop-loss na giełdzie. Kontrakt EUA DEC20 rozliczył się na poziomie 16,78 euro, co stanowiło wzrost o 8 proc. w codziennym porównaniu. Dzisiaj od początku sesji obserwujemy dalsze silne wzrosty i ceny EUA powyżej 17 euro.
(785x436)

Przychody z dzisiejszej aukcji wyniosły 90,377 mln euro i z tego tytułu w tym roku do budżetu wpłynęło 725, 3 mln euro.

W tym roku Polska sprzedała na sześciu aukcjach prawie 32 mln jednostek EUA. W planie jest przeprowadzenie jeszcze 18 aukcji, na które ma trafić nieco ponad 109 mln uprawnień.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE