ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Sieczyn: wydobycie ropy z łupków w USA jest nieopłacalne z powodu niskich cen ropy naftowej
25.03.2020r. 13:08

Niskie ceny ropy naftowej powodują, że wydobycie ropy z łupków w Stanach Zjednoczonych jest nieopłacalne. Utrzymanie ich na takim poziomie sprawi, że na koniec roku będziemy mieli ropę za minimum 60 dolarów - twierdzi cytowany przez BiznesAlert.pl prezes Rosnieftu Igor Sieczyn w wywiadzie dla Interfaxu.

- Już rozpoczął się proces wycofywania części producentów ropy łupkowej. Niskie ceny ropy nie zachęcają do inwestycji pomimo aktywnego wsparcia amerykańskich władz - mówi Sieczyn.

Według jego słów, rynek z czasem dostosuje się do zmniejszenia podaży ropy ze strony producentów w USA. Amerykanie zmniejszą produkcję i zamkną część wiertni. Sieczyn twierdzi, że zmiany przy zachowaniu obecnej sytuacji rynkowej będą widoczne za około sześć miesięcy.

- Do końca roku ceny ropy powrócą do 60 dolarów, jeżeli proces wycofywania się producentów w USA będzie się utrzymywał na obecnym poziomie - prognozuje Sieczyn.

Według niego, Arabia Saudyjska również będzie musiała zareagować na tak niskie ceny ropy. - Budżet Arabii Saudyjskiej jest zrównoważony przy cenach na poziomie 80 dolarów. Duże zobowiązania społeczne, ekonomiczne. Obietnica wypłaty 75 mld dolarów dywidendy przez Saudi Aramco powoduje, że utrzymanie się ceny ropy zmusi ich do podjęcia konkretnych decyzji.

Rosnieft czuje się bezpieczny, nawet przy niskich cenach ropy. Według prezesa koncernu, baza surowcowa firmy pozwala nie zmniejszać wydobycia nawet przy braku dodatkowych inwestycji w poszukiwania nowych złóż. Niskie koszty operacyjne wydobycia dają spółce przewagę nad rywalami.
- Koszty wydobycia mamy podobne do Suadi Aramco. U nich koszt wydobycia baryłki ropy waha się pomiędzy 2,5-2,9 dolara. U nas jest to 3,1 dolara za baryłkę. Zatem również możemy działać przy niskich cenach ropy, ale w przeciwieństwie do nich, nie odkręcamy dodatkowych kurków z ropą, więc mamy tę przewagę, że działamy znacznie rozważniej. Nasza skuteczność może być wyższa.

Według Sieczyna, kontakty pomiędzy członkami porozumienia naftowego powinny zostać utrzymane. - Należy wymieniać się informacjami i trzymać się kalkulacji rynkowych, nie politycznych - stwierdził.

Według prezesa Rosnieftu, porozumienie naftowe przyczyniło się do zrównoważenia rynku poprzez cięcia produkcji, jednak w obecnej sytuacji rynkowej było już nieefektywne. Za największy problem Sieczyn uważa nieobecność USA w porozumieniu, jako jednego z największych producentów ropy na świecie.

- Stany Zjednoczone, między innymi dzięki porozumieniu naftowemu, stały się eksporterem netto ropy naftowej i zaczęły pojawiać się ze swoją ropą na rynkach, o których wcześniej nikt by nie pomyślał. Europa Zachodnia, Azja i Indie. Nawet do Polski przybył pierwszy transport gazu z Ameryki, chociaż logicznym wydawałoby się, aby Polacy odbierali gaz z systemu gazociągowego z Rosji. Bo to prostsze i o 30 procent tańsze niż gaz z USA. Dlatego tutaj już grają czynniki polityczne, które nie są łatwe do kalkulacji - konkluduje cytowany przez BiznesAlert.pl Sieczyn.
Interfax , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: antymonopol 25.03.2020r. 15:02
Typowa sowiecka propaganda i dezinformacja.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: max 26.03.2020r. 10:14
Niech się Sieczyn nie martwi Stanami Zjednoczonymi czy Arabią Saudyjską albowiem ta ostatnia ma najniższe koszty... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE